| xXMomo185 a întrebat:

Antiteza este o figura de stil sau un procedeu artistic. Am dat teza la romana si profa spune ca nu imi ia in considerare antiteza ca fiind figura de stil deoarece ea reprezinta un procedeu artistic. Peste tot pe net scrie despre faptul ca reprezinta o figura de stil dar acum nu stiu ce sa mai cred. Va ro sa ma ajutati (Funda)
PS era vorba despre structura "raza-nglodata" (inglodata=intunecata)

Răspuns Câştigător
| irrumator30 a răspuns:

Conform definirtiei din DEX (dictionarul explicativ al limbii romane), antiteza este: Figură de stil bazată pe opoziția dintre două idei, fenomene, situații, personaje, expresii etc., care se pun reciproc în relief.

Spune-i la "desteapta" aia de profesoara sa mai puna mana pe carte ca duduie prostia in ea. Cum a ajuns profesoara de romana, nu stiu?

1 răspuns:
| DakotaRoyse a răspuns:

E figură de stil laughing