| Ionel201011 a întrebat:

As avea nevoie de niste sfaturi sa fiu mai dur, mai apreciat/respectat de toata lumea sa imi schimb personalitatea, pentru ca sunt un om foarte bland, milos, si ajutator si nu imi place chestia asta deoarece si daca vad un animal pe strada nemancat mi se face foarte mila de el, dar mai un om, si in lume treaba asta se numeste -FRAIER sau PROST- chiar daca un om imi da in cap eu sunt dispus sa il ajut, si nu vreau sa mai fiu asa. Vreau sa fiu mai rau, dur/respectat, sfaturi?

4 răspunsuri:
| 0PopaPorno a răspuns:

Ramai asa! 'duri' de astia cum le zici tu vezi peste tot, oameni asa cum esti tu, vezi mai rar. Mai incolo o sa-ti dai seama singur ca e mai bine sa fii cu esti acum, decat cum vrei.

| M25M a răspuns:

1. Conteaza ce crezi tu despre tine, nu ce cred altii. Invata sa te detasezi de parerile celorlalti. Oricum ai fi lumea va prejudeca, este in firea noastra.
2. Daca asta iti este personalitatea va fi greu sa iti schimbi felul de a fi. Poti sa iti ascunzi personalitatea sa nu lasi sa se vada, insa sa o schimbi total implica un eveniment special, o experienta puternica ce iti va afecta psihicul.
3. Poti fi respectat si dur fara a fi rau. Nu este nimic rusinos in a fi bun. Daca te lasi totusi "fraierit" asta e doar vina ta. Invata sa fii bun fara a fi folosit(daca e cazul).
4. Chiar vrei sa fii rau dur si respectat? Renunta la empatie. Daca poti vei deveni dur si rau. Respectat? Nu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Ramai mai bine fraier sau cum zici ca esti. Cand vei creste mai mare te vei convinge si de ce e mai bine sa fii asa.
O sa inveti sa faci distinctia intre om si caracter.

| LKC a răspuns:

Nu trebuie sa incerci sa fi altfel decat esti. Accepta-te exact asa pentru ca e mai bine sa fi un "fraier" decat un asemenea specimen de baiat cum sunt in zilele astea.