| wyky15 a întrebat:

As dori un discurs pentru terminarea clasei a 8 a. daca puteti sa imi scrieti cat mai curand. multumesc anticipat. dau funda happy

2 răspunsuri:
| MirelaNicoleta a răspuns:

Depinde cui te adresezi doar colegilor? Profesorilor?

| iSaidNo a răspuns:

Iti dau discursul meu, daca te ajuta rolling on the floor
"Inca de la gradinita, ne-ati indrumat pasii nostri de pitici spre a ne cladi baza educarii si intelegerii noastre.M-ati invatat cum sa ma joc frumos.Ne-ati ajutat la fiecare serbare cand ne incurcam replicile.Am atatea motive sa va fiu recunosctor\e, si de aceea va multumesc, dna.educatoare!
Apoi,cu un ghiozdan mic in spate, cu teama in suflet si cu mana noastra strangand-o puternic pe a mamei ce ne zambea incurajator, am pasit spre clasa I.Dna.invatoare,ne-ati invatat sa scriem, sa citim si sa numaram.Ne-ati mustrat cand a fost cazul, si laudat cand trebuia.De ce sa ma afund in cuvinte fara sens, cand pot doar sa va spun "Multumesc!"
Dar uite c-au mai trecut patru ani.Clasa a 5-a m-a luat pe nepregatite.Profesori noi, si alt fel de a nota.Imi era frica.N-am de ce sa mint! Dar mi-ati dat putere, domnilor si doamnelor profesoare.Mi-ati tinut loc de familie, si de casa.Ati luat parte la ciudateniile si nazbatiile noastre.Note scazute la purtare, iubiri spontane si prostii adolescentine.Ati luat parte la toate.
Cat despre voi, dragi colegi..Traiti pentru azi! Caci ieri a trecut si maine nu se stie daca mai vine.
Si cu astea, imi inchei micul meu discurs.Sunt sigur\a ca am tone de greseli de exprimare. Daca m-ar vedea dna.de limba romana!
Dar..am dat tot ce-am avut.Mi-am asternut sentimentele pe o simpla coala de hartie.Tot ce va mai pot spune, este ca-mi veti lipsi nespus! Multumesc.Multumesc ca m-ati ajutat sa devin om!"
Acuma..nu stiu daca iti place, dar nah. rolling on the floor.Cu aproximatie, asta am scris si eu anul trecut o.O.Ma rog, tu poti edita ce nu-ti place :3