| mateisitudor a întrebat:

As vrea idei sau moduri in care as putea întreba o fata daca vrea sa stea cu mine. Ceva mai subtil, nu "romantic. Ceva mai unic, avem 17 ani.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Buna! Scaunul de langa mine este liber, vrei sa stai cu mine?

Nu-i unic, dar este simplu si direct, desii nu vad nimci romantic in a intreba pe cineva daca vrea sa stea cu tine.
Fiidca si un strain poate sta langa tine, in autobuz, tramvai, tren si nu trebuie sa fie nimic romantic.

| mateisitudor explică (pentru Violleta2022):

M am facut gresit inteles happy Prin a sta cu mine ma refeream sa fie prietena/ iubita mea happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru mateisitudor):

Atunci incearca sa vorbesti clar, ca omul sa te inteleaga.

In ce priveste "statul" asta cu tine, intai trebuei sa gasesti o fata si sa te imprietenesti cu ea, sa aveti oaresce relatie romantica, ca sa o poti intreba daca vrea sa fei impreuna cu tine.
Fiecare relatie are un inceput, ca nu sari direct pe om sa-l sperii, fiindca fuge.
Ai gasit vreo fata?
I-ai facut complimente? Ai invitat-o sa iesiti la plimbare, la o cafea, suc/ inghetata?
Aveti cateva zile de cand va vedeti?
Pentru ca-i nevoie de o perioada relativ scurta de cunoastere, ca sa-ti dai seama, daca este tipul de om cu care ai vrea sa fii.
De multe ori nici nu-i nevoie sa intrebi asa ceva, vezi, simti cand celalalt te place si te cauta sau abia asteapta sa va intalniti.
Fii clar in vorbie, pentru a evita confuziile!
Nu intreba o fata:"vrei sa stai cu mine?" ca va da bir cu fugitii la primul colt de strada, gandind ca vrei sex cu cine stie ce cu ea.
Intreba-o daca vrea sa fie prietena ta si incet-incet, in timp, dupa mai multe intalniri, vedeti cum merge relatia si decideti la acel moment.

| Cqarina a răspuns:

Poti incepe prin ai da cheia locuintei tale, sa vezi ce zice. Daca ti-o da si ea, nu neaparat imediat (asteapta cam 1 sap. si jumatate-2), esti sigur ca a cam inteles ca vrei o relatie mai serioasa. Apoi va puteti plimba printr-un parc. Dupa ce vb va plimbati, va asezati pe o banca si ii spui cam asa
Eu chiar te plac si sunt pregatit, daca si tu esti de acord, as vrea sa ne mutam impreuna.
Daca nu iti da un raspuns imediat nu te enerva sau supara, las-o sa se gandeasca putin dupa 1-2 daca nu ti-a raspuns intreab-o din nou ce parere are pana la urma, poti sa o mai lasi sa se gandeasca ceva zile. Nu o frustra, e o intrebare importanta!
Pentru varsta pe care o ai mi se pare cam repede, dar alegerea este a ta.

| mateisitudor explică (pentru Cqarina):

Super util, doar ca noi avem 17 ani Si nu ne putem muta sau altceva împreună