| lore_7808 a întrebat:

As vrea sa merg la liceul militar din Alba Iulia si este necesara o anumite inaltime? Si ce probe trebuie sa dau, media cat ar trebui sa fie si ce trebuie sa mai fac? Va rog, ajutati-ma pls. surprise

5 răspunsuri:
| Angyclon a răspuns:

Hey, ai noroc! Chiar azi a venit un reprezentant al liceelor militare din RO la mine la scoala!
Din cate am inteles trebuie sa dai examenele scrise ca la orice liceu la matematica si la romana pe 20 si 22 iunie.
Mai ai o proba fizica care consta intr-un tur de exercitii intr-o sala de sport si o proba de viteza.
Mai trebuie sa dai un test psihologic impartit in 2 parti :
- proba psihica, unde iti afla IQ-ul
- proba de personalitate
Media se face intre mediile din V-VIII, notele de la examen, si nota de la proba fizica.
cazarea si masa sunt gratuite. cam atat mi-am adus aminte big grin
Sper ca te-am ajutat

| aanndreeaa a răspuns:

Am vrut si eu si m.am interesat foarte bine in oras.Mai intai trebuie sa iti depui acel dosar...mi s.a spus ca de preferat ar fi fost sa.l depun in timpul vacantei dintre semestre.
Media trebuie sa fie minim 7.
Ai 3 teste grila.Mate,romana si testul psihologic.
La proba fizica.Ai saritura in lungime, saritura la capra+obstacole.Tot acest traseu are 2000 m.Asa scrie si pe pliant si asa mi s.a si spus.
E avantajos in unele privinte cum ar fi cazare+mancare+internet 24 din 24 gratis.fiecare cu cameralui.ma rog.+un coleg.Conditii bunicele as zice eu.Cu toate ca toate par roz are si multe parti proaste.
Programul e urmatorul:Trezirea la 6:00 dimineata.Incalzire,mic.dejun,ore de la 7 la 11.La 11 gustare de la 11:30 la 2 ore.De la 2 la 5 in camere.program de odihna.de la 5 la 8 toata lumea in salile de clasa invatati si teme.de la 8 la 10 liber.la 10 seara stingerea.Plus ca faci de servici la cantina iar dupa 2 ani dai treapta. Poti fi foarte bun la invatatura, dar daca nu iei un test psihologic la treapta numai poti ramane in continuare in liceueu.Cunosc multe cazuri care nu au rezistat.in cazul asta platesti extraordinar de mult. daca renunti.
E militarie, disciplina, strictete...e putin exagerat.Ai putea sa alegi alt liceu.cu program mai lejer.Mai ales ca acolo ai aceleasi profile gen mate.info si mate.fizica doar ca e mult mai multa strictete.
Gandeste.te bine:*

| zkira67light a răspuns:

Inaltimea nu conteaza, trebuie sa dai 2 doua examene la mate si romana si trebuie sa ai media 7 si sa dai o proba fizica de alergat, trebuie sa fugi un km sub 4 min. Noroc

| baubomb55 a răspuns:

Hei...Nu conteaza inaltimea nici greutatea nici nimic trebuie sa treci doar de probe.
Probele constau in: 1) traseu aplicativ:e form din:
-2 sarituri una dupa alta pe o lungime de 3 m si cv
-aruncarea la poarta cu 4 mingi dif(nu conteaza cum...trebe sa intre)
-flotari...parca 10 su 5 la fete 5 tractiuni la baieti
-mergi pe o bara de echilibru
-te da-i peste cap pe niste saltele de 2 ori
-sari o lada
-ai 9 patrate in care se afla nr de la 1 la 9 amestecate...trebe sa sari pe nr incepand de la 1 la 9
-te tarasti pe coapte pe sub cv obstacol
-cari 2 mingi in acelasi timp( mingi de 4 sau 2 kg) pe langa niste jaloane
-dupa care ai de alergat 50 m
TOATE ASTEA IN 1min si 40 sec(01:40)
2)Rezistenta:Imediat dupa acest traseu aplicativ se face rezistenta care se da pe 1000m si trebuie sa scoti un timp...parca 3:30 la baieti la fete cauta u ca eu nu m-am uitat
3)probele scrise...mate si romana(test grila...nu foarte greu dar depinde)

| Doloca_Dorinel_1968 a răspuns:

Caută pe internet "Liceul militar "Mihai Viteazul" alba Iulia, vezi acolo mai multe detalii.