| ionica56 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu cate ceva despre zodia gemeni.:*

Funda!

Puteti da si linkuri!

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
| Woodee a răspuns:

Zodia Gemeni
22 mai - 21 iunie
Caracteristica generala a zodiei Gemeni: semn pozitiv, masculin
Element definitoriu pentru zodia Gemeni: Aer
Calitate definitorie pentru zodia Gemeni: semn Mutabil (flexibilitate)

Planetele si zodia Gemeni

Planeta guvernatoare: Mercur
Planeta carierei profesionale: Neptun
Planeta dragostei: Jupiter
Planeta câstigurilor financiare: Luna
Planeta sanatatii si a muncii: Pluton
Planeta casei si a familiei: Mercur
Culorile zodiei Gemeni: albastru, galben
Pietre pretioase caracteristice pentru zodia Gemeni: agata, acvamarin
Metale caracteristice pentru zodia Gemeni: mercur
Ziua cea mai favorabila pentru zodia Gemeni: miercuri

Principalele calitati ale zodiei Gemeni: excelente capacitati de comunicare, agilitate mentala, capacitate de a învata rapid
Cea mai puternica dorinta a nativului din zodia Gemeni: comunicarea
Defecte ale nativului din zodia Gemeni: superficialitate, bârfa, exprimare neglijenta cu care poate jigni, utilizarea cuvintelor pentru a dezinforma sau a induce în eroare

Relatii între zodia Gemeni si alte zodii

Compatibilitate generala foarte buna cu zodiile: Balanta, Varsator
Compatibilitate generala redusa cu zodiile: Fecioara, Sagetator, Pesti
Compatibilitate foarte buna pe plan profesional cu zodia: Pesti
Compatibilitate foarte buna pe plan emotional cu zodia: Fecioara
Compatibilitate foarte buna pe plan financiar cu zodia: Rac
Compatibilitate foarte buna pentru casatorie si/sau parteneriate cu zodia: Sagetator
Compatibilitate foarte buna pentru proiecte de creatie cu zodia: Balanta
Compatibilitate foarte buna pe plan spiritual cu zodiile: Taur, Varsator
Personalitatea zodiei Gemeni
Nativul Gemeni este sensibil, energic, comunicativ, iubeste schimbarile; este sociabil, dar adesea indecis. Un nativ Gemeni este mobil, se adapteaza usor, este curios, interesat de multe lucruri, este mediatorul înnascut. Este sociabil si cauta permanent latura vesela a vietii. Bunatatea, talentul diplomatic si negustoresc si usurinta în exprimare îi permit sa abordeze cu succes multe domenii. Nativului Gemeni i se poate reprosa orice în afara faptului ca ar fi plicticos. Activ si creativ, el cauta fascinantul si neobisnuitul.

Daca interesele de moment sunt prea puternice, atunci nativul Gemeni se orienteaza dupa cum bate vântul. Un nativ din Gemeni fuge dupa doi iepuri si îsi schimba comportamentul în functie de starea de spirit. Din acest motiv, e nehotarât si instabil, nu e întotdeauna ordonat si statornic în viata. Defectele cele mai frecvente ale nativului din zodia Gemeni sunt agitatia, lipsa concentrarii si infidelitatea, motivate de temperamentul sanguin.

Sanatate : La nativul din zodia Gemeni, sunt sensibili nervii, bratele, mâinile, întregul aparat locomotor si organele respiratorii.

iar pentru compatibilitate: http://www.myhoroscop.ro/Gemeni/horoscop/compatibilitate.htm

| Adelina04 a răspuns:

Barbatul: este distant si are un anumit spirit critic. Exista doua feluri de persoane, unele sincere, afectuoase si generoase, altele, din contra, prefacute, ipocrite si avare. Este o fiinta foarte schimbat-oare, pe care nu trebuie sa o iei cu bruschete. Fidelitatea este un sentiment pe care il ignora; pentru el infidelitatea este aproape o necesitate fiziologica. Ii place la nebunie tot ce este bizar sau nonconformist. Sentimental vorbind, este fiinta cea mai dura si cea mai putin sincera din cate exista.

Se intampla ca si cu prietenii sa dea dovada de ipocrizie. Nu trebuie niciodata sa incredintezi un secret unui barbat din Gemeni, si este absolut inutil sa contezi pe ajutorul sau.

Femeia: este o fiinta agreabila, intuitiva, joviala si optimista. Ea nu este niciodata luata prin surprindere intr-o discutie, oricare ar fi subiectul tratat; citeste mult si este la curent cu tot ce se petrece in lume. Setea de lectura este motivata prin dorinta de a cunoaste. Ea vrea sa stie tot despre fiecare si este disperata daca nu este informata cea dintai. Rautatea innascuta le permite reusita in comert si in activitatile profesionale in general.

Deseori zvelta, cu trasaturi regulate, nasul drept, are atitudini si gesturi feline. Efectul batranetii se manifesta incet asupra persoanei sale, si ea isi pastreaza mult timp tineretea fizica si spirituala. Cade usor in plictiseala si se consacra atunci lucrurilor celor mai extravagante. Foarte abila in a-si croi singura hainele, nativa din semnul gemenilor nu straluceste niciodata prin eleganta. Culoarea sa preferata este griul. Nu poseda deloc simtul discretiei, sau moderatiei

Sanatatea: este deseori precara in urma tulburarilor nervoase; acestea pot, de altfel, sa dea nastere unor stari anxioase pe care le resimte intestinul. Persoanele nascute sub semnul Gemenilor sunt predispuse afectiunilor pulmonare si ale cailor respiratorii.

Caracterul: pentru a da o apreciere generala, demna de incredere, a caracterului nativului, este necesar sa luam in consideratie dualitatea acestui semn. Putem gasi gemeni foarte drepti si sinceri, generosi si gentili, ca si nativi falsi, rai, avari. Tot datorita dualitatii acestui semn, putem sa avem de-a face cu oameni dezinteresati ca si cu fiinte care traiesc in falsitate si ipocrizie, oricat de putin ar profita din aceasta. In consecinta, trebuie sa cunosti bine un nativ din Gemeni pentru a-l putea judeca.

Cuvinte cheie ale zodiei Gemeni:
comunicare, gand, mobilitate, superficialitate, adaptabilitate, studiu, curiozitate, intelectualitate, imprastiere, inconstanta, convingere, ingeniozitate, informatie

Motto-ul zodiei Gemeni:
Comunic cu o mare deschidere de spirit si ascult parerea altuia. Imi exprim din plin ideile si dezvolt spiritul de discernamant.

Nativul Gemeni are o minte ascutita si o inteligenta sclipitoare, in permanenta activitate mentala. Este fericit numai cand e coplesit de activitati diverse si cand acumuleaza mereu cunostinte si informatii noi. Este alunecos si greu de ancorat intr-un loc. Este atat de istet si ager la minte, incat ii surclaseaza pe multi la capitolul inteligenta. Fiind un semn dublu, oricine se poate astepta sa regaseasca in el o natura duala: putina minciuna, putina ipocrizie, putina inselatorie. Poate trece cu mare usurinta de la o fata a personalitatii sale la alta, incat e greu de spus care este el cel adevarat.

Activ, mobil si schimbat-or din fire, nativului Gemeni ii place varietatea in tot ceea ce face, atat in activitatea de zi cu zi, cat si in cercul de prieteni, sau chiar si in mancare. Interesele sale sunt multiple si diversificate, pentru ca aproape totul ii atrage atentia, chiar daca doar pentru o scurta perioada de timp. Este atat de curios, incat vrea sa stie si sa experimenteze tot ce se poate intr-o viata de om. Este iute, receptiv, istet, imaginativ si foloseste orice mijloc de exprimare pentru a supravietui.

Nativul Gemeni este sociabil pana la entuziasm si ii este foarte usor sa isi faca prieteni in multime, apeland la tot felul de subiecte de conversatie si la glume. Atractia sa initiala provine de la unele compatibilitati intelectuale. Dragostea, relatiile sentimentale sau sexuale sunt puse pe un plan inferior satisfactiei intelectuale. Ii place sa iubeasca, dar nu o face pe cale emotionala, ci mentala. Foloseste vorbe mari de iubire, chiar pompoase, face declaratii de dragoste cu mult sarm pentru ca stie sa manuiasca vorbele.

Nativul Gemeni este atras de un partener intelectual, fermecator, care ii stimuleaza capacitatile de comunicare. Doreste sa studieze, sa invete, sa scrie si sa vorbeasca fara incetare cu partenerul sau. Ii place sa calatoreasca cu acesta. Apreciaza originalitatea ideilor si faptul ca partenerul ii permite unele libertati. Exista posibilitatea de a-si cunoaste partenerul inca din primele clase primare sau poate fi o iubire din adolescenta, un vecin sau cineva pe care il intalneste prin intermediul unui frate.

Comunicarea joaca un rol important in alegerea partenerului sau si mai apoi in casnicie. Nativul Gemeni este atras de convorbirile lungi la telefon, de scrisorile de dragoste, de poeziile afectuoase, de felicitarile de sarbatori. Se intelege perfect cu persoanele cu un statut social ridicat, persoanele diplomate, cooperante, afectuoase, atragatoare, echilibrate si talentate. Exista chiar si posibilitatea mai multor casatorii.

Nativul Gemeni iubeste mai mult mental, mai mult cucereste decat pastreaza, cautand mereu idealul. Il atrag intalnirile, flirturile, e tentat de adulter, fara a se da inapoi de la vreo noua relatie. Are tendinta de a spiritualiza si privi intelectual sentimentele si viata erotica. Limbajul sau e rafinat si-si va descrie sentimentele in cuvinte alese, niciodata vulgare, chiar daca pot fi simple vorbe, fara a simti cu adevarat ceea ce spune. Totusi este prea schimbat-or, incat s-ar putea sa nu-si poata pastra mult timp interesul pentru cineva.

Geamanul e foarte curios din fire, de aceea nu va refuza nici o noua experienta sentimentala. Se poarta ca un perpetuu adolescent, deci ar putea sa se indragosteasca la fel ca la 16 ani si la varste mature. Trebuie sa vada in partenerul sau in primul rand un bun interlocutor, un eventual coleg de studiu, o persoana cu acelasi standard intelectual, cu care sa aiba mereu ceva de discutat. Si-ar putea intalni perechea ideala intr-un cadru precum buticurile, magazinele de bijuterii, muzeele, galeriile de arta, la nunti sau evenimente legate de arta, poezie, muzica, cenacluri, concerte, seri culturale etc.

Nativul Gemeni poate fi cucerit prin scrisori lungi si convingatoare, prin lungi conversatii telefonice. Ar putea fi interesat de o legatura inceputa chiar printr-un anunt la mica publicitate, prin corespondenta sau telefon. Ii plac intalnirile, vizitele, musafirii, deci ca sa ajunga mai usor la inima sa, partenerul trebuie sa se infiltreze in anturajul sau, printre frati, veri, vecini. Daca partenerul va fi acceptat de acestia, are sanse sa creasca in ochii unui Geaman.

Nativul Gemeni poate fi atras prin discutii din orice domeniu, fiind lasat sa-si puna in valoare cunostintele multiple, dar fara a intra prea adanc intr-o problema. Mai este atras de barfe, deci nu se va da inapoi de la o mica sueta. Trebuie lasat sa iasa in evidenta, trebuie scos in lume cat mai mult, pentru ca ii place societatea. O plimbare intr-o zona cu multa vegetatie, la mare, in padure sau la munte, unde sa respire aer curat pot fi un bun inceput al unei seri intime. Un parfum fin in incapere sau o fereastra deschisa de unde sa adie un vant usor, sau o intalnire sub cerul liber, in adierea serii sau a diminetii, sunt elemente de decor specifice seducerii unui nativ Gemeni.