| Axterix23 a întrebat:

Așa deci nu știu ce să fac așa că m-am decis să întreb aici.
După repartizare am intrat într-un liceu departe de mine și pe profil care nu îmi place(electronică și automatizări). Mă gândeam să mă mut la un alt liceu pe un alt profil(filologie sau SS) care e mai aproape de mine. Acum nu știu ce să fac, dacă să rămân sau nu? Acum am asigurat să am o medie mare da nu sunt sigur să mă mut...

3 răspunsuri:
| Marbea a răspuns:

Mult mai julte sanse ai pe piata muncii cu profil electronica si automatizari. Nici stiintele sociale sunt bune dar dupa sa faci ceva facultate tot pe social pentru ca se cauta profilul. Gandeste-te si ce ti-ar place sa faci in viata si in functie de asta alege profilul clasei de liceu, oricum parerea mea e ca pe tehnic sunt mai multe oportunitati. Oricum simplu de ales, iti place matematica si fizica faci profil tehnic, esti bun la romana, la eseuri si gargara atunci mergi la filologie. Distanta fata de casa nu ar trebui sa fie argument nici pro, nici contra.
Gandeste-te si succes!

| NiculaiMarianTraian a răspuns:

Daca tu te simti bine in acest liceu ar trebui sa ramai in el. Deoarece dintr-un profil nu e obligatoriu sa faci ceva. Si sincer iti zic ai mult mai multe avantaje daca faci un liceu cu profil Tehnic decat unul teoretic uman. Funda

| Axterix23 explică:

Și faza e că ceea ce mă ține în liceul ăsta e că mă înțeleg foarte bine cu noii colegi