| AmxMod a întrebat:

Astazi la scoala pe un coleg din clasa a mea l-a intrebat un coleg de pe clasa a6 sau a7 nu mai stiu exact, ca care numar este mai mare -3 sau -4, si el a zis -3 si ceva ca in termeni matematici nu mai stiu exact, voi ce ziceti a zis bine. da? sau nu?

3 răspunsuri:
| floryynnel a răspuns:

Raspunsul lui este corect. Pe axa, numerela de la 0 spre +infinit sunt mai mari cu cat sunt mai departe fata de 0.
De la 0 la - infinit este invers. Cu cat un numar(care e nagativ) e mai aproape de 0 cu atat e mai mare. De exemplu 0>-19999; -185

| acidickiddo a răspuns:

Din cate imi aduc aminte de la mate, stiu clar ca -3 este mai mare ca -4.Nu are cu nimic de a face ca 3 este mai mic ca 4, pentru ca este alta treaba.Numerele mai apropiate de 0 sunt intotdeauna mai mari ca cele mai indepartate de 0. Spre exemplu,-5 e mai mare ca -25.Deci colegul tau a avut dreptate.

| IMS a răspuns:

-3 este mai mare decat -4 deoarece este mai aproape de 0 pe axă.