| USERname_1596 a întrebat:

Astazi, mai devreme am pus o 'intrebare'(mai mult o povestire) la care am primit niste raspunsuri care m`au facut sa ma simt destul de bine in pielea mea, crezandu`ma chiar eu pentru o clipa "o tanara scriitoare"!

As vrea sa`mi dati voi, cei care mi-ati raspuns mai devreme cateva idei mai detailate despre parerile voastre pe care mi le acordati sa zicem, drept rasplata niste idei pentru a avea mai multa incredere in mine, si o idee pentru o poveste la care sa lucre(o tema, un titlu, inceput dat sau ceva) si apoi sa v`o prezint si voua aici, pe site`ul care ma face sa zambesc!

Ideea e ca sunt foarte timida si nici o data nu am avut 'tupeul' sa citesc in fata doamnei profesoare compunerile mele care au depasit si 15-20 de pagini!

As vrea sa pot sa imi dezvol asa zisul 'talent' pe care m`ati facut ca cred ca il am! Eu mereu aveam impresia ca nu sunt buna de nimic, si nu aratam nimanui ceea ce faceam...

Deci, astept cat mai multe >ideibig grin!big grinbig grin

3 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Un scriitor trebuie să aibă o cultură vastă (deci trebuie să citeşti cât mai mult, vei dobândi un vocabular bogat, vei avea fluenţă în exprimare, vei şti ce s-a mai scris, vei culege idei), trebuie să cunoască bine limba română fiindcă limba este unealta lui, trebuie să fructifice experienţele prin care a trecut, cunoştinţele, etc, ideile trebuie să-ţi vină singure, dacă n-ai idei înseamnă că n-ai motiv să scrii, nu mi se pare normal să-ţi dea altcineva subiectul ori începutul...doar nu faci o compunere pe o temă dată! Şi nu uita că o poveste are un început, un cuprins, un sfârşit, un înţeles şi un scop, ceea ce cam lipsea din relatarea ta de mai devreme...

| darkeyes a răspuns:

Hey. Fara sa iau prea mult in considerare intrebarea aceasta iti zic niste pareri legate de compunere:
1.Este destul de buna, pentru o compunere pe care sa o citesti in fata clasei, nicidecum sa o prezinti la un concurs.
2.Ai un talent deosebit iar niste figuri de stil mai ample si mai profunde ar fi binevenite in compunerile tale.
Daca vei ajunge sa participi la concursuri iti dau cateva idei pentru compuneri:

Jurnal de vacanta/Impresii din vacanta (in care sa povestesti ce te-a marcat in aceasta vacanta, locurile minunate pe care le-ai vizitat, sa inventezi un rasarit la malul marii intr-o dimineata de vara, sa vorbesti despre pasarile care te dezmiarda cu triluri deosebite, despre verdeata nemarginita a copacilor;

Si sunt destule idei...Pentru inceput e bine.Nu ar strica sa mai citesti, ca sa iti dezvolti si mai bine vocabularul de expresii.
Oricum bafta, mult curaj deoarece timiditatea strica si cu ajutorul ei ai parte in viata numai de stricaciuni.Peste emotii vei trece repede, odata cu prezentarea primei, celei de-a doua/a treia/a patra...compuneri etc.

Oricum multa bafta si succes pe viitor.Ai inceput cu dreptul!

| USERname_1596 explică:

In fine, oricum nimeni n`a priceput ideea.

"intrebarea anterioara" nu a fost construita ca o compunere, pur si simplu a fost o intrebare cu un format mai placut.

si pana la urma ati putea considera intrebarea asta ca fiind stearsa, oricum nu va pasa de ea! Bine, nu aveti nici motiv!

Daca as fi pus o intrebare despre fumat/drogat sau alte tampenii as fi avut o mie si o suta de raspunsuri, dar intrebarea mea se pare ca a fost prea plicticoasa!laughing