| MimiPopescu a întrebat:

Astazi mi s-a povestit despre o carte in care personajul principal era un baiat pe nume Mortimer care la un targ de job-uri si-a gasit ca job asistentul mortii. Nu stiu daca acest roman a fost publicat si in limba romana. Cea care mi-a povestit nu mai stie cum se numeste autorul si nici cartea. Imi puteti spune, daca stiti, cum se numeste?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Terry Pratchett-Mort, face parte din seria Lumea Disc, e al IV-lea volum, merită citit, toată seria merită citită! Scrie cele mai amuzante, absurde, trăznite, geniale romane fantasy, le citeşti cu ochii în lacrimi de atâta râs, nici nu mai vezi literele... A creat o lume fantastică, plină de magie, ce nu se supune legilor fizicii(o gigantică broască ţestoasă, patru elefanţi şi Lumea Disc deasupra lor, înconjurată de Oceanul circular care se varsă în spaţiu printr-o spectaculoasă cascadă-poate fi ceva mai nebunesc de-atât?), unde zeii se ceartă cu uriaşii fiindcă aceştia din urmă le furaseră maşina de tuns iarba, unde Moartea e cel mai comic personaj întâlnit vreodată, poeţii sunt pedepsiţi amarnic dacă nu-şi pot justifica/dovedi metaforele iar evenimentele cunoscute din istoria Pământului capătă noi şi total neaşteptate finaluri... Le recomand din toată inima! Şi, aşa cum scrie pe coperta ultimei cărţi apărute," Dacă eşti un admirator vechi, te vei bucura de această carte la fel de mult ca şi de celelalte; dacă abia acum faci cunoştinţă cu Pratchett, ce naiba ţi-a luat atât?"Vezi detaliile aici http://www.rapax.ro/scriptorium/?p=14