| Ralu_6779 a întrebat:

Ati dorit vreodata sa va sinucideti? Daca da din ce cauza?

Răspuns Câştigător
| c8ilu a răspuns:

Never! viata asta ne-a fost data, cu bune si rele, iar noi trebuie s-o infruntam, s-o luam de fund si sa-i zicem "fa`! eu te conduc, nu tu ma conduci!". trebuie sa fim optimisti si sa ne traim zilele ca si cum ar fi ultimele clipe ramase. avem o viata si nu trebuie s-o irosim! profitati de timpul ramas si, indiferent de problemele prin care treceti, nu va lasati doborati. stiu cat de grele si strapungatoare pot fi unele momente, dar, cu timpul se atenueaza. cum spuneam. muuulta grija de vietisoarele voastre si mereu trebuie sa luptam pentru ele! lumea asta e frumoasa (chiar daca prostia predomina! exemplu? uitati-va la politica Romaniei), sa fim noi desteptii si sa-i ignoram pe cei ce ne batjocoresc sau ne poarta pica. parintii? hm! subiect greu. niciodata nu vor accepta ideeea ca "puiutul" s-a maturizat si merita libertate, de aceea sunt asa cum sunt! prefaceti-va ca-i intelegeti (chiar daca nu e asa), ca-i ascultati (chiar daca nu e asa), tineti-i aproape de voi cat mai este timp (pentru ca o data si o data vor pleca din aceasta lume si e pacat sa irosim vremea). indiferent cat de mult ne fac viata un calvar, nu ne vom da batuti! scoala? ah. ai luat o nota proasta? mai multe? ei si ceeee?! universul nu se invarte in jurul notelor. nu notele conteaza, ci toate invataturile pe care le-ai acumulat in timpul scolii. degeaba esti sef de promotie daca esti prost de bubui! vorba unui intelept-fost-profesor de geografie de-al meu: "dupa baieti si note nu trebuie sa plangi niciodata!". te-a parasit iubitul/iubita? siiii?! stiu cat de dureros e, va cred nespus de mult! trebuie sa ne obisnuim cu ideea si sa ne vedem de restul vietii. fete/baieti mai sunt cu kila` in lumea asta!
prin urmare, nimic, absolut nimic, nici boala, scoala, iubiti, parinti, situatia financiara, necazuri etc nu trebuie sa ne influenteze viata astfel incat sa ne-o luam! am dreptate?! trebuie sa fim siguri in fortele proprii si sa pastram totul intr-o balanta! am dreptate?!
uoooof, Doamne! cand simtiti ca totul s-a sfarsit si nu mai aveti incotro, rugati-va! rugati-va cu tot sufletul si inima pentru ca Dumnezeu ne va da putere si minte sa trecem peste tot!
aveti multa grija de voi, va rog! si nu lasati nimic sa va intristeze! :*

12 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu. E prea simplu sa te sinucizi dar ce lasi in urma e tragic.Nu le-as putea face niciodata asta parintilor meino talkingTrebuie sa merg mai departe, daca nu de dragul meu, macar pentru a-i face pe ei mandriwinking

| Hmmmm a răspuns:

Nu! si nu as face-o pentru nimic.
sunt constienta d faptul ca viata nu e perfecta, nu e mereu roz.toti avem probleme, cand unele se termina vin altele.asa e viata.trebuie sa invatam din acele probleme, trebuie sa intelegem ca nu suntem singurii care au aceste probleme, ca sunt unii are au probleme mult mai mari decat noi.sinuciderea,fuga,izolarea nu e o solutie pentru o problema, ci e o dovada a lasitatii. daca te sinucizi nu faci decat sa agravezi acea problema.sunt contienta ca oricat d grava ar fi problema p care o am daca am rabdare se va rezolva cumva si plus d asta ii iubesc mult prea mult p cei din jurul meu, incat sa le fac asta.nu as putea sa ma sinuid cu gandul ca am marcat niste oameni care pana acum s-au chinuit cu mine(parintii)si nu as putea sa las in urma mea atat d multi amici, cunostinte, prieteni ingroziti.

| traficanta a răspuns:

NU :O Pot sa am multe probleme in viata, dar nu cred ca as face asta niciodata! Sunt tanara, am toata viata inaintestraight face

| Anelisse a răspuns:

Nu.pentru ca odata ce as incerca acest act de lasitate, pentru ca asta e, m-as recunoaste infranta, iar eu sunt o razboinica si nimic nu ma inlatura de la imi indeplini scopurile. chiar nu stiu de ce unii incearca sa renunte la cel mai deosebit lucru din acesta lume, acela de a fi om. de a simti ca traiesti. nu inteleg de ce sa renunti la toate aceste frumuseti, pentru ce? pentru a te razbuna pe cei din jur ca nu ti-au indeplinit mofturile prostesti?! nu, eu sunt total impotriva acestui lucru.

eu, in general, sunt o visatoare, si am fosrte multe dorinte, planuri de viitor, visuri pe care vreau sa le indeplinesc. vreau sa traiesc alatui de visurile mele, nu sa le narui printtr-o astfel de incercare ridicola.

sincer, acest concept de sinucidere, ma depaseste si nu-l inteleg!

| bOse a răspuns:

Ca nu puteam sa defechez.

| Fetita a răspuns:

Da, si nu prea vreau sa vorbesc despre asta. De fapt nu vreau sa-mi amintesc... scuze ca am rasp doar la prima intrebare insa chiar nu vreau sa-mi amintesc cele mai idioate zile din viata mea.

| apaplata_7449 a răspuns:

Chiar daca ai probleme in viata trebuie sa stai puternica ...nu la fiecare problema care te pune la pamant u sa-ti doresti moartea.Nu cred ca ai vrea sa mori cred ca vrei doar sa scapi de probleme de oameni care te supara de situatii din care nu mai vezi rezolvare.Incredete in D-zeu cu tot sufletul si cautal citind biblia iar El iti va arata o solutie pentru problemele tale.Si nu face ceva de genu ma rog azi astept sa se intample ceva si nu se intamplasi deja iti pierzi credinta sau speranta.Nu! Fi puternica. Situatiile grele nu o sa dureze toata viata. Te omori pentru ca ai un an prost totul iti merge pe dos? doar un an poti sa vezi? nu poti sa vezi mai mult sa poti sa vezi ca este lumina dupa intuneric ca este rezolvare si este liniste dupa ce toate problemele sau terminat.

| YellowGuy a răspuns:

Numai lasii se sinucid. Cei care nu au taria dea infrunta viata, cei care cauta calea cea mai usoara. Dupa parerea mea nu exista nici un motiv serios pentru care se poate sinucide un om. AAA! Exista 1.De ex Hitler s-a sinucis pentru ca stia ca daca il prind rusii nu il omoara il umilesc si da asta e un motiv.

| oanna_7222 a răspuns:

Da, pentru ca eram mica si proasta laughing!

| Bib a răspuns:

Da, multe.

| ZąÑyKąąą a răspuns:

Da.:-s
Din mai multe probleme sad

Intr`un timp. aveam impresia ca numai am pe nimeni aproape. ma certasem cu prietenu`l meu.parintii...un deces:-s si tot mai multe... si imi puneam intrebarea "De ce sa mai traiesc?"
Dar am stat si am gandit.ca nu are rost sa fac o asemenea prostie. pentru ca toate vor trece la un timp.big grin
Iar daca nu trecem de aceste obstacole.am fi lasihappy pentru ca sinucidirea din punctul meu de vedere este lasitatea. acum, fiecare cu parerea lui/ei :* Pupici`love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai. Da de Nenumarate ori! Din vina parintilor, prietenilor si colegilorstraight face pentru ca ei nu ma accepta asa cum sunt!