| geo_9829 a întrebat:

Atunci cand intr-un test ni se spune:ce rol are de ex:[-] in contextul dat? ...semnul respectiv il luam ca semn de punctuatie sau ca semn ortografic? sau ambele?

1 răspuns:
| AlexandraCătălina a răspuns:

Ambele. De exemplu într-o poezie:

Explicați rolul cratimei din sintagma ''n-am'':

Cratima are rolul elidării vocalei ''-u'' și rostirea într-un cuvânt a două părți de vorbire precum și a păstrării ritmul și măsura poeziei.

În cazul în care textul nu este o poezie de obicei este doar prima parte. Sper că ți-am fost de ajutor. happy