| MariannaS a întrebat:

Avem ecuatia 2 2 2 2=9
Folositi cele patru semne ( +,-,*,/,) Pentru a capata o propozitie adevarata! Succes este o intrebare de logica!

Răspuns Câştigător
| Alyra a răspuns:

Ai spus doar de +,-,*,/
N-aveam eu de unde ştii că e voie şi cu puteri.

2 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Păi nu se poate...
Dacă aduni numere pare cu numere pare obţi număr impar, dacă scazi dintr-un număr par un număr impar la fel, dacă le înmulţeşti, tot par. Iar 9 e impar şi avem nevoie de o împărţire printre numerele astea de 3, dar dacă împărţim ceva ne dă un rezultat prea mic.
Sau...
Ultimul semn va fi +,- sau /
Ca să fie / primele 3 nr. trebuie să dea 18, iar 2 la puterea a 3-a face 8.
Dacă e +, atunci 2 2 2=7
E...logic că n-ai cum să pui semnele să dea bine.
Iar cu ultimul semn -
2 2 2=11
Din nou, e imposibil.

| MariannaS explică (pentru Alyra):

2 la patrat *2+2/2=9 totul e posibil...

| Alyra a răspuns (pentru MariannaS):

Ai spus doar de +,-,*,/
N-aveam eu de unde ştii că e voie şi cu puteri.