| dedex4 a întrebat:

Azi am fost sa-mi ridic diploma de bac, iar cand am ajuns acasa am sesizat o problema. Mi-am echivalat competentele lingvistice cu examenul FCE, pe care l-am dat anul trecut si pe care l-am luat cu un nivel de C1. Ei, bine... ei mi-au scris pe diploma de bac, la nivel, C2. Nu stiu cum au reusit "performanta" asta, avand in vedere ca le-am adus si copie dupa diploma... happy in fine, intre timp am dat si CAE, l-am luat cu C2 ( am nevoie pentru strainatate ), doar ca nu am putut sa-mi echivalez direct competentele cu CAE, fiindca nu-mi venise diploma. Asadar, am echivalat cu cea de FCE.
Intrebarea mea este: ar trebui sa cer la secretariat sa-mi schimbe diploma si sa corecteze greseala ( in loc de FCE cu C2-ceea ce nici macar nu e posibil- la C1), sau sa las asa si sa atasez la documentele pentru facultate ambele diplome ( de CAE si de FCE, ca sa se vada, totusi, ca am ambele examene si ca am luat C2)?

Răspuns Câştigător
| LexiEla a răspuns:

Daca ai nevoie de diploma pentru inscriere perioada asta si este urgent, iti sugerez sa folosesti diploma (copia, ca nu ti se cere momentan originalul pana la lista cu admisii) pe care o ai acum si in paralel sa vorbesti la liceu daca e vreo problema si trebuie schimbata.
Daca nu ai nevoie acum de ea, du-te la liceu si intreaba ce e de facut. Cel mai probabil o sa-ti dea o adeverinta cum ca nu ai primit inca diploma, daca va fi cazul sa o modifice.

1 răspuns:
| dedex4 explică (pentru LexiEla):

Nu, nu am nevoie deocamdata... dar as vrea totusi sa rezolv cat mai repede problema. Ideea e ca aplic pentru strainatate si imi dau panica foarte grava ca ar fi o problema daca imi da un duplicat sau ceva (practic nu o sa o am pe "cea originala", ca din cate am auzit o sa semnaleze undeva pe diploma respectiva ca ar fi un duplicat)...
Sper sa fie totul ok... Multumesc de raspuns!