| anonim_4396 a întrebat:

Daca echivalez competentele lingvistice cu examenul CAE nu mai trebuie sa ma prezint la proba de competente?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, într-adevăr, dacă ţi se aprobă Cererea de echivalare a probei de evaluare a competenţei lingvistice cu examenul CAE, atunci NU va mai trebui să te prezinţi la proba respectivă!

Dar, va trebui să susţi probele de evaluare a competenţelor de comunicare orală în limba română şi de evaluare a competenţelor digitale...

"Art. 1.(1) În conformitate cu prevederile art. 26, alin (4), lit. C din Legea învăţământului nr. 84/1995, republicată, cu modificarile şi completările ulterioare, elevii care promovează, pe parcursul învăţământului preuniversitar, examene cu recunoaştere internaţională pentru certificarea competenţelor lingvistice în limbi străine, numite în cele ce urmează examene cu recunoaştere internaţională, au dreptul la recunoaşterea şi echivalarea rezultatelor obţinute la aceste examene cu proba de evaluare a competenţelor lingvistice într-o limbă de circulaţie internaţională studiată pe parcursul învăţământului liceal - proba C din cadrul examenului de bacalaureat. (2) Recunoaşterea şi echivalarea prevăzute la alin. (1) se pot realiza pentru oricare dintre limbile străine care au fost studiate de candidați pe parcursul învăţământului liceal.
(3) Recunoașterea și echivalarea prevăzute la alin. (1) se fac, la cerere, pe baza unei copii legalizate a certificatului/diplomei obținute în urma promovării unui examen cu recunoaștere internațională.
Art.2. (1) Se recunosc şi se echivalează rezultatele obţinute la examenele menţionate în Lista examenelor cu recunoaştere internaţională pentru certificarea competenţelor lingvistice în limbi străine care pot fi recunoscute şi echivalate cu proba de evaluare a competenţelor lingvistice într-o limbă de circulaţie internaţională studiată pe parcursul învăţământului liceal, din cadrul examenului de bacalaureat, prevăzută în Anexa nr. 2 la prezentul ordin.
Art. 4.(1) Candidaţii care solicită recunoaşterea şi echivalarea rezultatelor obţinute la examenele cu recunoaştere internaţională depun, la secretariatul unităţii de învăţământ în care funcţionează comisia de bacalaureat de evaluare a competenţelor lingvistice şi digitale, o cerere scrisă, însoţită de o copie legalizată a certificatului/diplomei menționate la art. 1, alin.3. (2) Depunerea documentelor menționate la alin. (1) se face în perioada prevăzută în calendarul examenului de bacalaureat pentru înscrierea candidaților.
Art.6. (1) Pentru candidații pentru care sunt îndeplinite toate condițiile menționate la art. 5, punctele a) - d), comisia de bacalaureat de evaluare a competenţelor lingvistice şi digitale decide recunoașterea și echivalarea rezultatelor obținute la examenul cu recunoaștere internațională cu proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limbă de circulaţie internaţională studiată pe parcursul învăţământului liceal - proba C din cadrul examenului de bacalaureat.Art. 8. (1) Candidaţii, pentru care se recunosc și se echivalează, conform prevederilor prezentei metodologii, rezultatele obținute la examene cu recunoaștere internațională pentru certificarea competențelor lingvistice, nu mai susţin proba C din cadrul examenului de bacalaureat.
(2) Pentru candidații aflați în situația precizată la alin. (1) nu se eliberează certificatul care atestă nivelul de competenţă lingvistică, prevăzut de metodologia de organizare și desfășurare a examenului de bacalaureat.
(3) Pentru candidații aflați în situația precizată la alin. (1), care promovează examenul de bacalaureat, se menționează pe diploma de bacalaureat, în rubrica corespunzătoare probei de evaluare a competenței lingvistice într-o limbă de circulație internațională studiată pe parcursul învăţământului liceal, textul: „examen….(denumirea examenului)……, nivel……, recunoscut şi echivalat cu proba C"." - SURSA = Metodologia/Anexa 1 la O.M.E.C.T.S nr. 5219 /09.09.2010, de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_5219-09-09-2010.zip

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna! Nu trebuie sa te prezinti la proba de competente, intrucat ti se echivaleaza cu CAE. Mult succes la bacalaureat iti doresc!

| anonim_4396 explică (pentru Cameliapantiru):

Multumesc!

| MitroAlex94 a răspuns:

De prezentat nu stiu sigur, dar cred ca nu.Competentele nu le dai sigur in acest caz.