| seraina a întrebat:

Bai care sunt conjugarile verbelor stiti voi alea cu conjugarea 1, conjugarea 2 etc. Mi-le spuneti si mie va rog?

Răspuns Câştigător
| Commapoint a răspuns:

-Conjugarea I:cuprinde toate verbele care la modul infinitiv se termina in: -a: a tatona, a vindeca
-Conjugarea a II-a: cuprinde verbele care la modul infinitiv se termina in: -ea: a parea, a sedea
-Conjugarea a III-a: cuprinde verbele terminate in: -e la modul infinitiv: a scrie, a duce
-Conjugarea a IV-a: aici intra verbele care la modul infinitiv au ca terminatie: -î, i: a veni, a primi, a hotarî. Succes.