| OkAyAn a întrebat:

Buna Tuturor am mare nevoie de sfaturi la franceza!
As vrea sa imi explicati cum e cu grupele (1, 2,3) si cum e cu conjugarea verbelor, cu timpurile(de ex:de unde stiu ca un verb e la trecut sau prezent) si cam tot ce stiti despre astea!
Am mare nevoie sa imi spuneti pana joi ca am inspectie la franceza si cu profesoara pe care o am...app sunt in clasa a9a!

Funda raspaunsului care m-a ajutat cel mai mult!

PS:As prefera sa nu imi dati situri ca nu prea inteleg de la el, daca ati putea sa imi explicati voi cu cuvintele voastrea ar fi perfect, dar nici nu ma deranjeaza daca imi dati situri!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Invata sa recunosti grupele de aici:http://www.scribd.com/doc/62717594/Timpurile-Verbelor-Limbii-Franceze
dupa care continui sa inveti sa recunosti timpul verbului de aici : http://www.scribd.com/doc/8331639/Valeriu-CIUCULIN-Mica-gramatica-franceza

| OkAyAn explică (pentru alessia5158):

Sall am o intrebare la primul site!
Grupa a 3a indicatif
Prendre
Je prends
Tu prends
Il/Elle/On prend
Nous prenions
Vous preniez
Ils/Elles prennent
Adica terminatiile, nu trebuia sa se inlature "-re" dar am observat ca sa inlaturat "-ndre" de ce am ramas confuz aici imi poti explica?!?
PS:poate raspunde si alt cineva daca stie!

| alessia5158 a răspuns (pentru OkAyAn):

Grupa a 3-a sunt verbele neregulate --- vezi explicatiile din al doilea link
http://www.scribd.com/doc/8331639/Valeriu-CIUCULIN-Mica-gramatica-franceza

6 răspunsuri:
| Ibrahimovic a răspuns:

Verbele care se termina in 'er' sunt de grupa 1 cele care se termina in 'ir' sunt de grupa 2 si cele care se termina in ' oir',' re' sau cazuri particulare de exemplu verbul avoir este de grupa 3 chiar daca se termina in ir..astea sunt de grupa 3..este mult de explicat si daca nu vrei site-uri lasa-mi id-ul tau de mess si te ajut cu mare placere!

| OkAyAn explică (pentru Ibrahimovic):

OK id e bita.madalin

| OkAyAn explică (pentru Ibrahimovic):

Sall mai adaugat pe mess?

| Ibrahimovic a răspuns (pentru OkAyAn):

Acum te adaug