| anonim_4396 a întrebat:

Baieti, voi ati mai fost in pielea goala de fata cu alti baieti? (ex. la dusuri comune, scaldat, sauna)
Asta mi s-a intamplat si a fost jenant ...la voi cum a fost?

5 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Unii se jeneaza altii nu iar putini chiar admira organele.

| FaraNume1245 a răspuns:

De ce ți-ar fi jenă? Nu mi s-a întâmplat de multe ori, dar și când s-a întâmplat nu mi-a fost rușine.

| Victoria18 a răspuns:

Daca tu ca baiat esti rusinos, noi ca fete ce ar trebui sa mai facem?!

| AliTheo18 a răspuns:

Cred ca tot tu sau alt baiat a intrebat acelasi lucru. Ma faci sa cred altceva, dar cine sunt eu sa stiu cu adevarat. Numai ca intrebarea asta a mai fost pusa, deci...

| eliancodrut a răspuns:

Dar daca ai merge la nudism? Am fost acolo si eram si femei si barbati.
Cand armata era obligatorie, intr-un dormitor dormeai cate 20-40 de militari si trebuiau sa se schimba seara la pijama, dandu-si jos inclusiv chilotul si maioul. Si asta facut deodata, la comanda. Dimineata invers. La baie intrau cate 20 odata, ca erau dusuri comune. Se spalau unii pe altii pe spate. Mi se pare ca si acum este tot cam la fel, doar ca intra mai putini. Ma refer la cei care se pregatesc pentru angajare. In academiile militare, in dormitor sunt cate 4-6 persoane. Acestia se dezbraca fara jena si se schimba unul fata de ceilalti, fara sa se fereasca si intra sa faca baie in pielea goala.
Eu consider ca e un lucru normal si obisnuit pentru barbati ca in anumite locuri inchise sa poata sa se dezbrace unii fata de alti barbati.
E adevarat ca la inceput, mai ales cand esti adolescent, ti se pare naspa, dar te obisnuiesti. Pentru adolescenti, trecerea de la copilarie este ceva tabu si devenind barbat din punct de vedere intim, cauta sa-si apere secretele intime, in care intra si goliciunea.
Mai este un lucru: nu mi se pare corect ca adultii, sa stea dezbracati in fata copiilor si adolescentilor. Si nici maturii in fata tinerilor. Fiecare generatie este bine sa fie cu ai lui.
Inca ceva: in perioada cand armata era obligatorie sti cum se facea vizita medicala a recrutilor? Intrau cate 10 la un medic? La chirurgie de exemplu intrau cate 5-10 deodata dezbracati si medicul ii examina pe toti, dezbracati in pielea goala, unul langa altul.
Nu trebuie sa fim pudici pana la pudibondism.