| anytha13 a întrebat:

Baiii ce inseamna mimozaa?

6 răspunsuri:
| Klara a răspuns:

E o floare foarte sensibila, dar mimoza mai poate fi folosit daca vrei sa descri o fata cam proasta, dar cu ifose...

| simona_6231 a răspuns:

MIMÓZĂ, mimoze, s. f. Numele mai multor specii de plante erbacee exotice din familia leguminoaselor, cu frunze compuse și cu flori mici, roz sau albe, dispuse în capitule sau spice, foarte sensibile când sunt atinse (Mimosa); spec. senzitivă (Mimosa pudica); p. restr. floarea acestor plante. – Din fr., lat. mimosa. Dar eu si prietenele mele ne mai spunem si cf mimozooh go on.

| gabitza_6878 a răspuns:

E o planta
daca o atingi isi retrage frunzele
metaforic poate sa insemne si persoana d-aia...stii tu...cu figuri

| vintageheart a răspuns:

Noua ne spunea profesoara de sport fetelor "mimozelor"laughing. Dar stiu ca ii ceva planta sensibilahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MIMÓZĂ, mimoze, s. f. Numele mai multor specii de plante erbacee exotice din familia leguminoaselor, cu frunze compuse și cu flori mici, roz sau albe, dispuse în capitule sau spice, foarte sensibile când sunt atinse

| claudiu1999 a răspuns:

O pisica care miauna... simplurolling on the floor