| Miaia a întrebat:

Bunā, cine stie sau s-a confruntat cu asa ceva va rog sa ma ajute! Sunt un copil.
Nu am varsta de 18 ani!
E aproximativ o luna si 3-2 saptamani mi-au aparut niste bubite in zona intima.
Cu o luna inainte sa îmi apara, am avut mancarimi dar mi-au trecut a doua zi, insa asta nu a fost asa. Zona este rosie si s-a mai tras de la sine si acolo unde unde au început sa se duca s-a tras o linie albastra si au mai ramas cateva bubite si roseata, insa as vrea sa îmi treaca fara sa ii spun mamei, va rog niste sfaturi.
Eu de obicei port 2-3 perechi de pantaloni si fix cu o sapt dupa ce a început scoala mi-au aparut, tin sa mentionez ca am si niste bubite mici pe fund, dar nu ma manaca.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca pielea este rosie si iritata atunci esti oparita, deci multa apa calda si sapun, ca sa cureri bine zona infectata.

Spalarea pasaricii trebuie sa se faca in fiecare seara (sau dimineata), cu apa calda si sapun si imediat sa se schimbe chilotul, cu unul curat.

Este chiar posibil ca sa fii alergica la chilotul supraelastic pe care-l porti.

Se recomanda purtarea chilotului de bumbac (cotton 100%) fiindca absoarbe transpiratia si permite ca iritatia sa se vindece.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cu parere de rau, mama ta e prima la care trebuie sa apelezi cu orice problema tine de sanatate, nu strainii de pe internet.De ce ti-e frica sa vorbesti cu ea?

| felixf a răspuns:

Daca nu vrei sa implici mama in asa ceva, du-te la medic, la scoala. Si el te indruma unde trebuie sa ajungi. Dar avand in vedere ca nu ai 18 dar probabil ai 16 ani, cred ca tot prin parinti va trebuie sa mergi. Sau cere ajutorul medicului de familie. Renunta la tanga o perioada.