| deliutza455 a întrebat:

Bună aș dori câteva statusuri despre prieteni falși.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Duşmanii lui Dumnezeu sunt întotdeauna falşi prieteni ai omului.
Am prieteni falşi, dar măcar duşmanii sunt pe bune
Mă pot încrede mai mult în duşmani cinstiţi decât în prieteni falşi.
Nu e chiar aşa de rău dacă nu ai prieteni, e mai rău când cei pe care îi ai sunt falşi şi trădători.
Oamenii fac bani falşi, iar banii fac oameni falşi.
Am prieteni de 3 feluri: prieteni care mă iubesc; prieteni care mă înşeală; prieteni care mă detestă.
De ce se tem unii de adevăr? Pentru că sunt falşi!
Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de încredere.
Învingătorul are mulţi prieteni, cel învins are doar prieteni buni.
De ce zâmbesc oamenii fără motiv în poze? Probabil din obişnuinţa de a fi falşi
Unii oameni sunt atât de convingători încât devin falşi.
Să nu-ţi faci prieteni dintre cei care fac rău, să nu-ţi faci prieteni dintre oamenii grosieri: să-ţi faci prieteni dintre cei virtuoşi, să-ţi faci prieteni dintre oamenii cu aspiraţii elevate
Cel care apelează la prieteni doar când urmăreşte ceva anume se va trezi curând fără prieteni.
Prieteni, căutaţi cărţile bune: ele sunt adevăraţii prieteni care nu vă linguşesc, dar nici nu vă ceartă.
A-ţi face prieteni care să-ţi fie adevăraţi prieteni reprezintă cel mai sigur semn al succesului unui om în viaţă.
Mulţi mă sună să-mi facă urări, dar sunt falşi, când de fapt se gândesc "Nu mai moare ăsta odată?!"