| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am 12 ani și e vorba de menstruație. Nu înțeleg de ce nu îmi vine regulat, adica îmi vine în fiecare luna dar nu imi vine pe data care trebuie si ma enerveaza extrem de tare ca niciodată nu știu când îmi vine și ma patez, pana acum am pătat toți chiloții, dar am avut noroc ca nu am pătat niciodată patul fără sa știu ca îmi vine adică l-am pătat o singura data când mi-a venit prima oara și aveam un flux extrem de abundent. Prima oara mi-a venit pe 27 ianuarie(luni seara) a doua oara pe 24 februarie(luni dimineață) a treia oara pe 13 martie, a patra oara pe 14 aprilie și acum nu știu când îmi va veni dar probabil pe 14 mai. Mama mi-a spus sa țin cont de durata menstruației ca să știu când o sa îmi vina dar nu are rost, adica ma tine cam 6 zile dar nu imi vine când ar trebui. Cum fac sa știu când îmi vine? Și mai am o intrebare, eu niciodată pana acum nu am avut dureri menstruale si ma întreb dacă în viitor voi avea, adica dacă pana acum nu am avut asa va fi mereu? (sper ca nu o sa am dureri niciodată)

Răspuns Apreciat de Editori
| SiA31 a răspuns:

Bună, puiule!
Durata de zile dintre menstruații este, în medie, de 28.
Adică din ziua în care ți s-a oprit menstruația, numeri 28 de zile, și în jurul acelei date, va veni următoarea.
Acum, la tine, este la început. E normal să nu fie regulat.
La 12 ani am avut și eu prima menstruație. Prima dată m-a ținut 2 săptămâni, apoi nu mi-a mai venit 3 luni, și apoi mi-a venit de 2 ori, în 3 luni laughing))
Asta cam jumătate de an. După jumătate de an, a început să se regleze, dar mă ținea câte 7-8-9 zile, și dureri infernale.
În ceea ce privește durerile, bucură-te că nu le ai. Mătușa mea are 47 de ani și nu a avut niciodată dureri și de când a născut copilul, o ține 2, maxim 3 zile pe lună.
Nu te îngrijora. La fiecare femeie este diferit. Descarcă o aplicație pe telefon, tip calendar pentru menstruație, și notează acolo fiecare dată - când vine și când se oprește. De obicei, zilele variază. Pot fi 26, pot fi 31.
Asta e "amuzant" când ești femeie. Trebuie să fii mereu pregătită pentru orice laughing
Dacă totuși, situația persistă în următoarele 4-5 luni, pentru liniștea ta, mergi la un medic ginecolog. Dar cel mai probabil, îți va recomanda anticoncepționale. Iar eu una, nu sunt de acord cu ele la vârsta ta ^-^