| Alexandra2638 a întrebat:

Am 13 ani, înãlțimea 1, 60 și înainte de sãrbători am avut 52-53kg. Și aș vrea să slăbesc.în special la picioare, șolduri. Cam ce alimente/mâncãruri nu sunt bune de consumat? Ce exerciții aș putea face pentru a slăbi la picioare, șolduri și burtă? Cum aș putea să mă abțin de la dulciuri și mâncare nesănătoasã?
Vă rog să rãspundeți la întrebãrile mele doar dacă ați făcut și voi ce îmi spuneți mie, și desigur, dacă în final ați reușit să slăbiți.

2 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Nu ai cum sa slabesti selectiv, gen "numai grasimea de pe burta".
Ori slabesti per ansamblu, ori de loc.

Daca vrei sa slabesti, trebuie, in general, sa eviti mancarurile cu multe calorii. Gen chestii dulci, cartofii, aproape orice cu faina, orez, malai.

Asta nu inseamna sa nu mai mananci acele lucruri, ci sa le mananci in cantitati mai mici decat inainte. La inaltimea ta, ar trebui sa ai in jur de 50 kg, deci nu trebuie sa slabesti mult.

Si cum sa te abti de la mancarea nesanatoasa? Pai prin vointa. Daca nu vei face asta, te vei ingrasa 'fara numar', sunt oameni care la 160 cm au si peste 100 kg.

Daca vrei sa mananci ceva sanatos, incearca de exemplu chestii gen salate de legume (varza, rosii, castraveti, ardei, salata verde), carne de peste, pui sau vita, inlocuieste painea alba cu paine din faina integrala, etc.

| nlko a răspuns:

Buna!
In primul rand, evita dulciurile, fast food-urile, painea si tot felul de lucruri prajite.
Exercitii...pai, alergatul, abdomenele, forfecarile etc.
Nu trebuie sa te abtii, doar sa nu exagerezi ...si incearca sa nu mananci mult seara.
Ideea e, ai o greutate ok si nu trebuie sa inceapa sa te obsedeze subiectul asta. Si, de obicei, cu cat incepi sa tii diete si cu cat iti doresti sa slabesti mai mult, cu atat te ingrasi mai mult.
Bafta!