| ewrcbj34 a întrebat:

Am 14 ani si am 156 cm si 47 de kg! Familia mea imi zice ca sunt prea slabă si mica de inaltim. Am incercat sa ma îngraș doar ca nu iau mai mult de atatea kilograme sau de crescut asta nu prea tine de mine având în vedere că și părinții mei sunt destul de scunzi (alerg si stau pe afara destul de mult). Puteți să îmi dati un sfat sa mai cresc sau sa mai iau in greutate?

3 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Incearca baschet, nu neaparat sa joci competitiv ci doar sa arunci la cos sa vezi ce rezultate dai, dupa sport mananca si o sa iti prinda bine.

| Violleta2022 a răspuns:

Mancand sanatos si regulat, iei in greutate si te dezvolti normal si armonios.
De fapt, la 1.56m chiar ai greutatea perfecta. Ideal este 46kg iar tu le ai.
In ce priveste inaltimea, vei mai creste cativa centimentri pana la 16 ani, fiindca esti fata (baietii pot creste pana la 20, deoarece ei intra la pubertate, 2-3 ani mai tarziu decat fetele).

| Navzharah a răspuns:

Nu ai cum sa te ingrasi. Stai asa ca este foarte bine. Important este sa te hranesti. Nu incerca sa mananci extrem de mult in ideea ca te vei ingrasa. Stai asa si fi multumita cu corpul tau!