| emilia36 a întrebat:

Am 15 ani și studiez în Germania. Mi-am propus ca pe viitor să devin scenaristă sau actriță. Știu că necesită anumite sacrificii, răbdare, ambiție și perseverență. Tot ce am nevoie e puțină încurajare și dacă se poate să-mi spuneți ce se face la facultate? Este necesar să faci ore de dans? Sau să ai voce?...

2 răspunsuri:
| Lostlyric a răspuns:

Chiar tu spuneai ca ai nevoie de "ambitie". Ambitia nu vine din incurajari neaparat, daca intelegi ce vreau sa spun. Ci din a fi cu picioarele adanc infipte in pamant, a cunoaste domeniul si a te informa, iar abia apoi, daca inca te tenteaza, poti sa intelegi ca ai avea potential.
De la scenarist pana la actor este cale de 20 000 de leghe sub mari. Nu stiu cum este organizata Facultatea de Cinematografie in Germania, insa UNATC-ul nostru are arii cu programe de studiu diferite si probe diferite.

| gratargratar a răspuns:

E destul de greu, pentru ca din 100 de absolventi, 1 sau 2 ajung sa aiba succcess. Ceilalti traiesc de pe o zi pe alta. Trebuie sa fi foarte buna. Daca vezi ca esti foarte buna, continua. Daca nu, las-o balta si fa altceva. Scenarista poti fi si in timpul liber, sau ca second-job.