| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am 16 ani și de câteva zile am impresia că am candidoza, și as vrea sa mă duc la ginecolog dar nu mai sunt virgină și nu as vrea ca mama sa afle, as putea sa mă duc fara ea, sau daca merge și ea ginecologul are voie sa i spună că nu mai sunt daca eu nu sunt de acord sa afle?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu te speria, consultul ginecologic este necesar, mama ta nu va afla ca numai esti virgina, nu are cumwinking

17 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Medicii nu mai au voie sa determine virginitatea unei fete.

| Anamariadragomiranca a răspuns (pentru VoidEternal):

Pai doctorul mă va întreba dacă mai sunt sau nu și eu voi fii nevoita sa-i spun adevărul, iar el are voie sa i spună mamei?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te speria, consultul ginecologic este necesar, mama ta nu va afla ca numai esti virgina ca nu are cumwinking

| Anamariadragomiranca a răspuns (pentru anonim_4396):

Doctorul nu i va spune?

| Simpatic a răspuns (pentru Anamariadragomiranca):

Nu va spune doctorul nimic

ps: se pare ca, cumva, raspunsul meu s-a dat de x2 ori, eu am postat 1 singura data!

multumesc de funda

| Robert2526 a răspuns:

Spune-i ca esti virgina, nu are cum sa afle ca nu mai esti. E important oricum doar pentru o ecografie transvaginala, de care nu ai nevoie acum. Sa stii ca ginecologul chiar nu poate sa isi dea seama ca nu esti virgina, e doar un mit happy
De ce crezi ca ai candida? ce simptome ai?
Pana ajungi la ginecolog, ca dureaza ( medic de familie, trimitere, programare cine stie cand) mergi la farmacie si ia ovule canesten. Ai ori un singur ovul( o singura doza) ori un blister de 3 bucati. Ar trebui sa coste pana in 50 de lei, depinde si de farmacie.

vizita la ginecolog desigur ramane necesara, nu zic nu, dar cel mai probabil candida o sa dispara chiar si de la sine pana ajungi la medic.

Ce simptome ai?

| Anamariadragomiranca a răspuns (pentru Robert2526):

Am niste mâncărimi ușoare așa pe margini, și puțin disconfort la urinare, iar uneori după ce urinez simt că tot mai trebuie

| Anamariadragomiranca a răspuns (pentru Anamariadragomiranca):

Țin să menționez că întețim relații sexuale doar cu prietenul meu de aproape 2 ani de zile și de fiecare data mereu protejat deci nu poate fii vorba de vreo boala cu transmitere sexuala

| Robert2526 a răspuns (pentru Anamariadragomiranca):

De cat timp ai simptomele?

| Anamariadragomiranca a răspuns (pentru Robert2526):

Cam vreo 2 sapt

| Robert2526 a răspuns (pentru Anamariadragomiranca):

Daca era candidoza ar fi disparut de la sine si ai fi avut si altfel de simptome. Poate sa fie o infectie urinara, dar cel mai probabil chiar e o boala cu transmitere sexuala. ( nu spun ca ai luat de la partener, se poate lua si de la baie din pacate, toalete publice)

ps: sunt unele boli care se pot lua chiar si cu prezervativ. Avand in vedere simptomele cam intuiesc ce ai...necesita o vizita la ginecolog din pacate

De obicei, la medicul de familie obisnuiesti sa mergi cu parintii sau singura? Ai putea ajunge sa iei o trimitere catre ginecologie? Din ce oras esti?

| Anamariadragomiranca a răspuns (pentru Robert2526):

Scuze că te contrazic dar m-am informat foarte bine despre candidoza și chiar nu trece de la sine niciodată, din contra daca nu o tratezi se agravează și vei scăpa foarte greu de ea
Iar despre boala cu transmitere sexuala, in continuare consider că nu are cum pentru prietenul meu nu are și nu a avut niciodată o boala de genul asta, nu am ce sa iau de la el
E posibil cum ai zis sa fie vreo bacterie din toaletele publice cum ai zis și tu
Sau mai iau în considerație faptul că acum ceva timp m-am spălat cu un săpun lichid in zona intima fara sa știu că nu e bine și poate e posibil sa fie din cauza asta habar nu am o sa vad, întâi o sa-mi fac niste analize la urina și mai departe o sa vad eu
Oricum tot ce am avut nevoie sa știu a fost faza cu virginitatea și acum ca am aflat că nu se mai afla, m-am mai liniștit
Mersi de sfaturi

| Anamariadragomiranca a răspuns (pentru Anamariadragomiranca):

Ap: nu contează din ce oraș sunt

| Robert2526 a răspuns (pentru Anamariadragomiranca):

Ma refeream ca trece de la sine, in sensul ca dispar simptomele. Bacteria responsabila de candidoza, se afla in mod normal in flora vaginala, iar in snumite circumstante, se inmulteste mult mai mult si provoaca candidoza. Tratamentul, consta doar in tratarea simptomatologiei, in momentul in care scapi de simptome, te-ai vindecat happy

Trece si de la sine, te asigur.

revenind la infectiile cu transmitere sexuala, multe dintre ele apar cu simptome doar in momentul in care organismul este usor slabit. Faptul ca partenerul tau nu prezinta simptome nu este de ajuns sa stii ca nu are boli.

Din punctul meu de vedere, este vorba de altceva, dar nu trebuie sa ma crezi pe mine, sper totusi sa crezi ginecologul

| Anamariadragomiranca a răspuns (pentru Robert2526):

Am fost prima fata cu care a făcut o nu are nici o boala, iar da simptomele dispar dar candidoza tot e acolo și trebuie mers la medic

| Anamariadragomiranca a răspuns (pentru Robert2526):

Spune te rog ce crezi tu mai exact că am

| Robert2526 a răspuns (pentru Anamariadragomiranca):

Deci, ca sa explic mai bine. Ciuperca respectiva, exista in vagin in mod natural.Cand din diferite motive, pe care le-ai spus si tu, precum spalat cu sapun lichid pot deregla flora si sa se inmulteasca ciuperca respectiva. Nu "ramane candidoza" in afara simptomatologiei, nu iti este necesar tratament.

Legat de oras, te-am intrebat strict pentru ca doream, in caz ca esti din Bucuresti, sa te ajut cu o programare cu bilet de trimitere ca sa nu platesti, dar daca nu vrei sa zici, e treaba ta.

Simptomatologia descrisa de tine este mai degraba asociata cu Chlamydia, dar desigur, strict pe ce descrii tu, diagnosticul necesita analize de laborator, deci nu lua presupunerea mea ca adevar.

Faptul ca ai fost prima partenera a lui, nu inseamna ca el nu poate avea boli cu transmitere sexuala. In plus, desi bolile astea sunt denumite generic "infectii cu transmitere sexuala" nu este si singura cale prin care le poti dobandi. In plus, cum ti-am zis, simptomatologia nu apare in toate cazurile