| Costathebest a întrebat:

Buna! Am 16 ani, sunt baiat si am undeva la 175-176 si 66 de kg si pana acum am crescut intr-un ritm destul de lent. Pana pe la ce inaltime pot ajunge pana pe la 19-20 de ani. Tata are 1.85

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cat de inalta este si mama ta, ca poti ajunge cat tatal tau, sau undeva intre inaltimea mamei si inaltimea tatalui.

| Violleta2022 a răspuns:

Inaltimea copilului depinde in mare parte de mostenirea genetica de la parintii lui, dar si de hormonii de crestere care sunt alimentati in perioada de crestere (pana la 18-20de ani) de hrana zilnica pe care o mananci si care trebuie sa fie bogata in vitamine, minerale, aminoacizi si proteine.
Cum esti cam slabut pentru inaltimea de 176, asta denota ca nu manaic sanatos si suficient, ca sa asmilezi tot ce este necesar pentru a stimula hormonii de crestere.

Iti recomand sa acorzi mai multa seriozitate hranei pe care o mananci zilinic, sa fie variata cu multe fructe proaspete, cel putin 3-5 legume pe zi si proteina din: carne de pui, curcan, peste, oua, carne de vita, oaie, miel samd.

| Costathebest explică (pentru Violleta2022):

Mi se pare chiar mult 66 de kg. am un prieten care are 172 si are 50 de kg

| Hyperion7 a răspuns (pentru Costathebest):

Tu ai o greutate optima, pentru că greutatea trebuie sa fie mai mică decât înălțimea, adică în cazul tau 1, 76>66 de kg, cineva de 1, 80 ar trebui să aibă măcar 70 kg, iar altcineva de 1, 55, ar trebui să aibă 45 de kg.
In cazul prietenului tau, e cam subponderal (adică e foarte slab)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Costathebest):

Baietii trebuie sa aiba greutatea egala cu inaltimea, ca sa fie in graficul normal. Adica: daca ai 1.76 trebuei sa ai 76kg

Pentru fete este diferit, ele trebuie sa aiba 10kg mai putin decat inaltimea, adica, o fata de 1.76m trebuie sa aiba 66kg.

Nu-mi da exemple de colegi slabanogi, ca ala nu este un criteriu sanatos sau normal.

| Costathebest explică (pentru Violleta2022):

Deci ar trebui sa ma mai ingras 10 kg ca sa fiu ok?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Costathebest):

Da

| Costathebest explică (pentru Violleta2022):

Dar totusi am putina burta la 176 si 65.7 kg. cum e posibil

| Violleta2022 a răspuns (pentru Costathebest):

Din cauza sedentarismului.
Sunt destui slabanogi cu burta, fiindca nu fac sport, atunci se depune grasimea pe burta, pe coapse, unde sunt muschii cei mai putin folositi

| Costathebest explică (pentru Violleta2022):

Si ce solutii exista?

| dullcat a răspuns (pentru Costathebest):

Ai o greutate perfecta pentru varsta si inaltimea ta, nu inteleg de ce iti faci griji.

IMC = 21.55 kg/m2 (Healthy weight)
normal BMI range: 17.1 - 24.2 kg/m2
normal weight range for the height: 52.4 - 74.1 kg

Scrie ca greutatea normala pentru tine este intre 52 si 74 de kg.
Poti sa-ti introduci si tu datele aici, daca nu ma crezi:

https://www.nutrilife.ro/calculatorul-greutatii-ideale/

https://www.medicover.ro/calculator-imc-indice-de-masa-corporala/

| dullcat a răspuns (pentru Costathebest):

Nu trebuie sa te ingrasi cu 10 kilograme.Schema asta

,, Baietii trebuie sa aiba greutatea egala cu inaltimea, ca sa fie in graficul normal. Adica: daca ai 1.76 trebuei sa ai 76kg

Pentru fete este diferit, ele trebuie sa aiba 10kg mai putin decat inaltimea, adica, o fata de 1.76m trebuie sa aiba 66kg.''

e de pe vremea comunismului.Eu te sfatuiesc sa iei in considerare sfatul unor oameni mai tineri care iti ofera informatii actuale.Pentru un raspuns pertinent trebuie sa mergi la medic, daca iti faci asa multe griji in legatura cu kilogramele.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Costathebest):

Sportul, asta este solutia corecta si ideala sa combati sedetarismul si sa iti intretii muschii.
Sa faci sport, sa alergi pe jos, ori cu bicicelta, sa faci abdomene, sa joci un sport de echipa: volei, handbal, baschet, inot samd.

| Hyperion7 a răspuns:

Majoritatea băieților își cam ating înălțimea maximă în jurul vârstei de 15-16 ani,dar sunt și alții care se dezvolta mult mai greu.
Pentru a afla exact in ce categorie te afli tu, îți poți întreba tatăl când a început să crească în înălțime.
De asemenea, cum zice și Violleta, contează și ce înălțime are mama ta, că dacă e mai scunda, sa zicem un 1, 65, cam asta e tot.
Poți folosi acest site pentru niste sfaturi orientative.
https://www.calculator.net/......lator.html

Fundiță?