| Micu_Gheorghita_1971 a întrebat:

am 17 ani in iunie fac 18. Vreau sa fiu lamurit cu o idee sau un sfat: tata are 1.80 iar mama 1.65..eu am 1.70 aproape as vrea sa stiu daca mai cresc sau daca o sa-l intrec pe tata vreau sa ating 1.80-1.85
Ca sport ar fi bun tractiunile?

Răspuns Câştigător
| Alyra a răspuns:

Înălţimea la care ajungi ar trebuie să fie media înălţimii părinţilor + 5 dacă eşti băiat şi - 5 la fete.
(1.65+1.80)/2=1,72
1,72+5=1,77
aproximativ.
Deci teoretic, s-ar putea să mai creşti câţiva centimetri. 10cm e puţin cam mult totuşi de la vârsta asta.
Sporturi bune ar fi baschetul, înnotul şi exerciţiile de stretching.

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Da, tractiunile, inotul si basketul. Nu cred ca mai ai sanse sa cresti 10 cm. MAxim 5 daca te tii calumea de sporturile astea.