| anonim_4396 a întrebat:

Am 18 ani si din pacate sunt o fata cam timida pentru vremurile noastre si nu stiu ca sa schimb caci timiditatea asta nu ma ajuta la nimic si ma dezavantajeaza pe diferite planuri sociale.
Sunt genul de persoana care se deschide foarte greu fata de alte persone mai ales pana imi dau seama ca acea persoana e de incredere.
Nu-mi place sa fiu asa si as vrea sa stiu voi ce ati face in locul meu ca sa va schimbati si ce sfaturi aveti.

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Lasa ca e bine sa stii prima data cu cine te bagi pe fir apoi dupa o vreme decizi daca sunt persoane de treaba sau nu, dar sa nu astepti mura-n gura ca asa nimeni nu te baga in seama doar disperatii care cauta sex rapid.

5 răspunsuri:
| Supps a răspuns:

Toti am avut o etapa in viata noastra cand timiditatea ne manca zilele. Este o etapa care la unii tine mai mult la altii mai putin, dar asta depinde doar de acea persoana, de vointa pe care o are in a se schimba si de dorinta pentru schimbare. Timiditatea nu o sa dispara singura ca si cum a luat-o vantul intr-o zi sau a spalat-o ploaia. Trebuie sa vina momentul in care pui piciorul in prag si spui "Gata! Ajunge! Trebuie sa schimb ceva!" si crede-ma, daca ai vointa poti sa faci orice.
Cum ai spus si tu, din cauza timiditatii nu castigi nimic, ba chiar ai de pierdut. Invata sa crezi in oameni, sa crezi in cei ce te inconjoara, asuma-ti riscuri si ai sa vezi ca merita, vor fi si momente rele in care vei spune nu a meritat sau nu trebuia sa fac asta, dar este ca si cum te-ai juca cu focul, o data si-o data tot o sa te arzi, dar daca nu il faci ai sa ingheti de frig.
Niciodata sa nu spui ca nu a meritat ceva sau cineva sau sa regreti ca ai facut ceva, suntem suma experientelor noastre si ar trebui sa ne mandrim cu ele nu sa le regretam.

| Liviu a răspuns:

Offf
Candva eram la fel...acum uneori imi pare rau ca numai sunt ca inaintehappy
Parca ma urasc,eu am prea mult curaj, tupeu in mine.
Pe cat de timid, retras eram pe la 14 ani pe atat de tupeist sunt acum.
Uneori ma urasc.
Cel mai 'cull' era cand se bagau fetele in seama cu mine si eu ma rusinam laughing si vreau sa zic ca erau fete dragute,dar nu aveam tupeubig grin
Acum am tupeu,dar fetele timide fug de mine laughing
Cum o dai cum o iei,tot asa cade.
Niciodata nu e bine happy
In fine daca vrei, ma gasesti pe privat, imi dai idd tau si mai vorbim daca ehappy

| Kafeeaua a răspuns:

Eu ti-as spune ca esti foarte speciala asa happy
Putine fete sunt timide si la locul lor in ziua de astazi.
Incearca sa iti iei inima in dinti. Totul va veni de la sine. Daca cu adevarat iti doresti un lucru il faci. Faci asta odata sau de doua ori, apoi ye obisnuiesti cu asta. Baga-te in seama si fa-ti prieteni nebuni si smecheri, sigur te vei schimba!

| andreyutzzu3 a răspuns:

Singura solutie e sa-ti iei inima in dinti si sa te bagi in seama odata sau de doua ori. Dupa aia o sa vina de la sine. Crede-ma ca stiu, am avut si eu problema asta. Plus sa-ti faci niste prieteni care sunt mai bagaciosi, sa ai cu cine sa te iei

| kobra12 a răspuns:

Cine are nevoie de prieteni? mai bine sg sunt inutili