| backtohell a întrebat:

Am ceva probleme.Cand sunt suparata sau nervoasa simt nevoia sa imi fac rani pe corp.Mi-e cam frica sa ma duc la psiholog pentru ca vestea i-ar putea distruge(toata lumea ma crede o fata vesela fara probleme)plus ca devin din ce in ce mai atrasa de societatea emo.Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Din punctul meu de vedere, exista doua variante. Fie incerci sa iti redirectionezi furia in exterior, de preferat intr-un mod cat mai putin distructiv (scrii, faci o activitate care sa te distraga, iar in cel mai rau caz, lovesti sau spargi ceva, desi nu e chiar de preferat), fie mergi la psiholog, desi va trebui sa faci mai multe sedinte. Nu ai de ce sa-ti faci probleme in ceea ce priveste confidentialitatea. Poti merge singura si parintii tai nu vor afla ceea ce s-a discutat. Le poti spune ca mergi altundeva sau adevarul, insa poti sa nu le spui adevarata problema. Variante exista, depinde de tine ce alegi sa faci.

5 răspunsuri:
| BlakeLively a răspuns:

"Societatea emo"?! Pentru cultura ta generala(nu ca ai avea ce invata din asta), emo nu este o societate. Este doar un stil fitos si cica "periculos" prin care niste "adolescenti" care sunt mai degraba copii de 10-12 ani care poarta haine "la moda", se drogheaza si se taie. Cat despre ranile pe care ti le faci cand esti nervoasa, acestea pot aparea fie de la violenta in familie, fie de la mult stres/izolare sau de la o problema grava care necesita neaparat consultarea cu psihologul. Bafta!

| Capriciu a răspuns:

Buna! Te sfatuiesc pentru bine tau du-te la psiholog ca sa nu fie prea tirziu si vei vedea ca totul va fi bine.Incearca sa iti te calmezi si loveste sau rupe foi insa nu te rani.Pa!

| qIrinna a răspuns:

Te sfatuiesc pentru bine tau du-te la psiholog ca sa nu fie prea tirziu si vei vedea ca totul va fi bine.Nu ai de ce sa-ti faci probleme in ceea ce priveste confidentialitatea. Poti merge singura si parintii tai nu vor afla ceea ce s-a discutat.

| enzoavris a răspuns:

Te înțeleg, dar alege ce trebuie, altfel o să te distrugi singură.

| CovriDogg a răspuns:

Probabil ai ceva pe constiinta de care te simti vinovata.