| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si am niste probleme cu increderea de sine si am ajuns sa cred ca nu exista niciun tratament pentru asa ceva. Ma simt inferior fata de toata lumea, simt ca, cuvintele mele nu au nicio importanta si ca valorez 0. Daca de exemplu imi place de o fata, nici nu ma gandesc sa vorbesc cu ea, deoarece in mintea mea ma tot gandesc ce ar putea zice de mine si chiar daca as fi si cu ea, ma tem de reactia sociala, ce ar spune altii. daca i-ar spune ca nu sunt bun de nimic, daca m-ar jigni lumea in fata ei si ea m-ar lasa. daca prietenii ei ar inventa chestii despre mine. tot felul de tampenii. Tin sa va zic ca acestea sunt doar niste scenarii, nu sunt in conflict cu societatea sau asa ceva. Indiferent de ce as face, nu pot trata aceste lucruri, simt ca e un conflict in mine. Ma simt inutil.

Am simtit nevoia sa ma eliberez aici.

Ce parere aveti de aceasta situatie?

2 răspunsuri:
| galagie a răspuns:

Hei. Am trecut prin aceleasi chestii ca tine... Se cheama anxietate*eu aveam si atacuri foarte violente de anxietate*. Stiu cum este, stiu cum este sa nu ai incredere in tine, sa ti se para ca lumea ar rade de tine daca ti-ai exprima opinia. Nu-i deloc placut. Eu am trecut peste aceasta faza scapand de prietenii vechi *ma refer la aia care barfeau, care nu ma acceptau asa cum eram* si facandu-mi unii noi -chiar de esti foarte timid, incearca sa-ti faci curaj, yolo-, daca iti place de o fata pur si simplu incerci sa te apropii de ea si *100% sigur* va capata sentimente ppentru tine *daca esti un dulce*. Trebuie sa nu-ti mai pese de ce crede lumea din jur. Tu faci ceea ce faci pentru tine, nu pentru altii. Daca nu sunt in stare sa te sustina, sa plece. Exprima-te! Spune ce crezi! Nu te teme de faptul ca oamenii te vor judeca *cui ii pasa ce crede Mihai a lu' Ionela? *. Daca ai intrebari nu ezita. Sunt fericita sa vorbesc cu o persoana care trece prin aceleasi probleme ca mine. Pace ^^ :*