| toxiclemon a întrebat:

Buna,happyam de facut un proiect la bio despre nevoile adolescentului...cine imi poate da niste idei in legatura cu asta... dau funditakiss

Răspuns Câştigător
| youmail a răspuns:

Tu nu stii ce nevoi ai?
Acum hai sa incercam sa vedem cateva capitole pe care le acopera adolescentii:

familie, scoala, socializare, nevoi fiziologice, nevoi hormonale (sexuale)

familie: nevoia de a fi intelesi de cei din jur, nevoia de a se putea exprima liber.
Nutritie: Fetele - nevoia de alimentatie adaptabila fiecarei persoane in functie de dorinta acestora de a slabi (in general).
Baieti - Nevoia de alimentatie bogata in proteine deoarece acestia consuma multa energie prin efortul depus (trag de fiare, de fete).

Scoala:
- Nevoia de comunicare cu profesorii si colegii.
- Nevoia de putere de concentrare.

Socializare:
- Interactiunea cu persoane de varsta apropiata de a fi placuti si acceptati de cei din jur.

Fiziologice:
- Nevoi primare
- Trupul uman are nevoie de apa, hrana, temperaturi exterioare acceptabile (aprox 20 grade celsius), lumina, aer, eliminarea fluidelor, lichidelor, solidelor.

- Nevoi secundare: Nevoi hormonale (sexuale) (iti iei 10 sigur daca o treci si pe aceasta, nu glumesc, si eu am facut acest referat si chiar profa mi-a spus sa o trec deoarece trupul uman in adolescenta trece prin anumite transformari).

Mult succes astept sa vad daca ti-a placut si cum a iesit.