| anonim_4396 a întrebat:

Am de facut un proiect la istorie despre statul Chile. As vrea si eu cateva caracteristici mai "speciale", de exemplu, ceva deosebit despre mancare, sau obiceiuri, chestii de genul asta. Mersi! happy

2 răspunsuri:
| BlackVeil a răspuns:

Google it...

| biliana a răspuns:

Pancho (cu varianta super pancho) e hot-dog-ul pe care il gasesti pe toate drumurile. Costa in jur de 1000 CLP (peso chilieni), suma in care e inclus si un suc (Tang, nu va asteptati la cine stie ce). De regula poate fi vienez (cu rosii), italian (cu avocado) sau completo. Are maioneza din belsug – standardul aici inseamna muuulta maioneza) si ii mai poti pune mustar sau ketchup. Ah, sa nu uitam de sosul lor national, aji – ati ghicit, foarte picant. In orice caz, nu va recomand mustarul si ketchup-ul lor. Veniti cu ele de acasa mai bine! Glumesc, n-aveti voie sa intrati cu absolut niciun produs de origine animala sau vegetala in Chile!
empanadas si sandwich-uri – in Valparaiso am mancat un sandwich care se numea ASS (in alte locuri e scris AS) big grin
frigarui la colt de strada. La inceput am crezut ca oamenii astia nu mananca pe strada, dar mai apoi plimbandu-ma la ceas de seara mi-am dat seama c-am tras concluzii pripite. La fiecare colt de strada sunt comercianti de empanadas si frigarui, cartofi prajiti etc. Toti acesti oameni au cate un carucior de supermarket cu care-si cara cele necesare si care e folosit ca suport pentru gratar sau pentru oala cu ulei. Butelia sta de regula jos, langa carut. Intrebuintarile caruciorului sunt nelimitate: e folosit si de cei care recicleaza cartoane iar intr-una din zile am vazut un tip intr-un carucior din asta care canta la orga!
pizza – mai bine sariti peste, daca totusi sunteti la fel de curiosi ca mine, luati o pizza si cel putin veti avea stomacul plin cateva ore.