| rozzzz a întrebat:

BUna am nevoie de ajutorul vostru urgent, am de facut un referat despre Cristalohidanti ( chimie) si nu gasesc informati despre ele. Funda

2 răspunsuri:
| asdfcffcvgvv123 a răspuns:

DETERMINAREA FORMULEI UNUI CRISTALOHIDRAT
1. Consideraţii generale
În natură sărurile anorganice există sub formă anhidră şi sub formă
de cristalohidraţi. Aceştia din urmă sunt combinaţii complexe coordinative
ale sărurilor anhidre cu apa. Cantitatea de sare din probă se poate determina
cu exactitate numai în forma anhidră. Din acest motiv, deshidratarea
cristalohidraţilor este necesară.
Cristalohidraţii cristalizează cu număr variabil de molecule de apă.
Iată câteva exemple:
FeSO4·7H2
O, NiSO4·7H2
O, MgSO4·7H2
O, CuSO4·5H2
O, CaCl2·10H2
O,
FeSO4·4H2
O, CoCl2·6H2
O, CaCl2·2H2
O.
Există şi compuşi rezultaţi prin cristalizarea mai multor săruri, cum
ar fi:
AlNa(SO4)
2·12H2
O, CrK(SO4)
2·12H2
O
De asemenea, sunt substanţe cu mare capacitate higroscopică, acestea
absorb un număr mare de molecule de apă.

O serie de substante retin un numar de molecule de apa, numita apa de cristalizare. Formatiunile respective sunt cunoscute sub denumirea de cristalohidrati. Iti dau si exemple: soda, ipsosul, sarea amara.

gasesti mai multe pe google...