| anutsa55 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru! Vreau sa fac un calendar si am nevoie de citate despre fiecare luna. Ma puteti ajuta? Dau funda

Răspuns Câştigător
| AcuddlyToy a răspuns:

Ianuarie: "A citi un poem in ianuarie este tot atat de placut ca si o plimbare facuta in iunie."
Jean- Paul Sartre.
Februarie: "Luna februarie este exact atat de lunga cat trebuie pentru a se scurge timpul pana in martie."
J.R.Stockton.
Martie: "Ah, martie! Noi stim cat esti de bland, in ciuda cautaturilor urate si a amenintarilor tale,
Stim ca, pe ascuns, dai viata violetelor din april."
Helen Hunt Jackson
Aprilie: "Aprilie este cea mai cruda luna a anului; ea face sa rasara liliacul din pamantul mort, amestecand amintirea cu dorinta, starnind radacinile amortite cu ploi de primavara."
T.S. Elliot
Mai: "Un alt mai aduce noi flori si boboci : Ah! De ce fericirea nu isi are o a doua primavara?"
Charlotte Smith.
Iunie: "Daca noaptea de iunie ar putea vorbi, s-ar lauda probabil ca a inventat dragostea."
Bern Williams
Iulie: "Teiul, in fervoarea lui iulie
Da glas unui vibrant concert.
Cand vantul adie prin vastele paduri la inceputul verii
Precum un maestru exaltat purtandu-si degetele
Pe clapele unei marete orge,
Ne avantam in muzica din adancimea codrului
Intr-un imn de fericire si multumire."

William Cullen Bryant
August: "Aminteste-ti sa fii bland cu tine insuti si cu ceilalti.Suntem cu totii copii ai norocului si intamplarii si nimeni nu poate explica de ce unele campuri sunt imbelsugate, iar altele sunt arse sub soarele lui august."
Kent Nerburn
Spetembrie: "Septembrie : era cel mai frumos dintre cuvinte, asa simtea el mereu, evocand florile portocalii, oftaturi si regrete."
Alexander Theroux
Octombrie: "Ce imi doresc cu adevarat de la muzica? Sa fie la fel de fericita si profunda precum o dupa amiaza de octombrie.Sa fie individuala, zburdalnica, tandra si dulce ca o micuta femeie plina de pasiune si farmec."
Friedrich Nietzsche
Noiembrie: "Trupul e asemeni unui mesteacan din noiembrie, indreptat catre luna plina
Si ajungand cu ramurile-i pana in inghetatele ceruri... "
Robert Bly
Decembrie: "Prietenia ta este o ambra stralucitoare de-a lungul anului si in fiecare decembrie.Cu flacara ei calda ma impotrivesc intunericului, iar cu lumina ei radianta imi impodobesc bradul credintei din noaptea de Craciun.
Sper ca ti-am fost de folos.

1 răspuns:
| AcuddlyToy a răspuns:

Funda?