| happylife a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Ea e prietena mea cea mai buna, am fost mereu impreuna, stam in acelasi bloc, in aceeasi banca la scoala deci suntem extrem de apropiate.ACum doua zile am urcat pana la ea stiind ca parintii ei plecasera la niste rude, surprinzator ea nu vrusese sa mearga.Inainte sa sun la sonerie ea mi-a deschis usa.Arata cam asa: era inca in pijamale desi era cam ora 14:00, cu parul ciufulit si scaldata in lacrimi.Am intrat si am intrebat-o de ce plange in halul asta. Mi-a zis ca de cateva zile se simtea oribil.Astea au fost cuvintele ei:Ma simt prabusita, goala pe dinauntru, atat de singura.Simt ceva in piept care ma arde si-mi taie respiratia". Am izbucnit si eu in lacrimi cand am vazut-o vorbind cu atat durere, parea disperata. Mi-a spus ca nu stia de ce se simte asa, nu cunostea motivul si totusi avea crize de plans fara sa stie de ce. A spus ca se simte inutila, insipida(astea au fost cuvintele ei). Mama ei e ingrijorata, nu vrea sa manance si e foarte palida la fata.Mentionez ca are 16 ani.Eu nu stiu cu ce sa o ajut. spuneti-mi voi ce ar putea sa aiba? Nici ea nu intelege de ce plange si se simte asa.Eu nu indraznesc sa-i spun nimic mamei sale.Multumesc pentru raspunsuri!

6 răspunsuri:
| LiveYourLife a răspuns:

E sigur ca a cazut intr-o depresie...

poate are vreo problema in familie sau poate a aflat ceva ce nu stia si i se ascundea...

incearca sa o scoti in oras sa mergeti la cumparaturi, invit-o la cofetarie sau la un suc

sau invit-o la tine si pregateste si tu ceva jocuri nu stiu sa va distrati adica sa o faci sa nu mai fie asa suparata

pana la urma tu o cunosti cel mai bine si ar trebui sa stii ce ii place ei

| xDcreepy a răspuns:

Pai exista si o boala in care pacientul plange fara un motiv anume, dar poate are si ea probleme mai vechi, poate traume de acum cativa ani care s-au declansat acum si ppoate simte nevoia sa se descarce. Oricum, nu stiu... sper ca ti-am fost de folos

| fly a răspuns:

Sunt crize care pot aparea in adolescenta(si nu numai); cel mai util ajutor, care functioneaza mereu si care e la indemana oricui, e acela de ai fi alaturi, de ai arata cat tii la ea, nu te rusina sa-i spui cu cuvinte clare ca ii vrei binele, ca e imp pentru tine si pentru ceielalti(nu te descuraja daca rezultatele intarzie sa apara, vor aparea cu siguranta cu rabdare); nu forta, dar fi mereu prezenta atunci cand are nevoie.Incearca sa o faci sa vb, sa exprime tot ceea ce simte, e imp sa nu fie singura.Ca sa o faci sa se simta utila si imp i-ai putea propune sa faceti impreuna ceva util ca si voluntari in orice reusiti sa va implicati.Arata-i ca e nevoie de ea, de tineri buni si curajosi.Iti doresc succes.si incearca sa iesiti, la aer curat, faceti ceva nou ce inca nu ati facut, orice, sport sau activitate, plimbari in locuri deosebite, intalniri cu persoane pozitive, mancaruri noi in locuri noi. te salut

| stiiix a răspuns:

E varsta adolescentei in care toti avem perioade din acestea dubioase pot sa spun. Cel mai bine pentru ea ar fi sa incerce sa vorbeasca in primul rand cu parintii, iar daca asta nu da roade ar fi bine sa vorbeasca cu cine specializat, cu un psiholog pentru ca aceste crize adolescentine pot duce la tulburari psihice mai grave pe parcursul timpului.
Sper ca prietena ta sa se faca bine. big grin

| cucubau1992 a răspuns:

Vorbeste cu ea asa vei afla si ce are si asa vei sti cum sa reactionezi

| happylife explică:

Multumesc mult pentru sfaturi. Mi-e frica sa nu cada intr-o depresie, asta daca nu s-a intamplat inca.Ma doare sa o vad asa, nici nu poate sa doarma noaptea, ...ma intristez si eu cand o vad asa. Sper sa reusesc sa o ajut cumva.