| anonim_4396 a întrebat:

Daca am avut un fel de vis in care diavolul mi-a aparut. Ce inseamna? Sunt posedat?

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Tinere il vezi cam des pe domnul Lucifer, cred ca, cu alta ocazie te-am indrumat catre un psihiatru sau psiholog ca sa te ajute nu ca sa rad eu de tine! medicul psihiatru nu este un bau-bau este pentru oameni si este util in cazuri de genul!
anunt pe toata lumea inclusiv pe tine ca Lucifer, Diavolul sau ce alta denumire mai poarta el, este IMATERIAL, nu este ceva palpabil asa cum il conturam noi oamenii ca aratand ca un monstru, cu coada si coarne!
personificarile fata de anumite fiinte si zeitati le faceau foarte bine mai ales grecii in Grecia Antica, de ce? pentru ca era mai usor de explicat prin 'personificare' frumusetea zeitei Afrodita, sau maretia lui Zeus de exemplu
este mai usor de perceput cand desenezi sau sculptezi o zeitate decat daca pur si simplu ti-o imaginezi!
'imaginile' actuale care ne vin in minte, asa cum il conturam noi pe Lucifer de exemplu, sunt de fapt niste proiectii false pe care le-a promovat cinematografia!
Cu Iisus este altceva, sa nu confundam, EL s-a aratat ca om!
Insa atat Dumnezeu Tatal cat si Satan, nu pot fi personificati nici sub forma umana nici a unor animale (cum este cazul lui satan)
Deci totul este imaginatie pura luata din filme si promovata de filme!
Ce am spus eu nu luati ca notiuni academice, am explicat pe intelesul tuturor scolarilorwinking

| Violleta2022 a răspuns:

@ Edi0123
Inseamna ca ai nevoie sa ti post, sa te spovedesti la preot si sa mergi duminica la slujbe.

| dullcat a răspuns:

Nu, inseamna doar ca te-ai uitat la prea multe filme horror.

| Nirvanaaa a răspuns:

E doar un vis. Nu ești posedat. Probabil te-ai gandit la asta pe timpul zilei și ți-a rămas in subconștient. Stai linistit ca nu e nimic.

| Robert2526 a răspuns:

Depinde cum arata.

Daca avea coarnele drepte, clar esti posedat
Daca erau strambe, inseamna doar ca incearca sa te ispiteasca

Te duci de Paste sa iei lumina, inconjori de 2-3 ori casa/blocul si scapi

PS: Glumesc, nu inseamna nimic, e doar un vis si atat

| Felissa13Eden a răspuns:

Inseamna ca te tulbura ceva in viata.

| Edi0123 a răspuns (pentru Felissa13Eden):

Deci efectiv. Eu sunt mai panicos asa de fel si de cand am văzut pe net asta cu trapperi astia de si au vandut sufletul, imi e frica sa nu se atingă cel rau de al meu si mereu zic ca ma lepad de satana… cred ca din acest motiv am asa ganduri

| Felissa13Eden a răspuns (pentru Edi0123):

Roaga-te in continuare, nu iti face probleme.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Edi0123):

Pai depinde,daca tu ai avut o viață plină de încercări sau te confrunți cu tot felul de patimi,cel necurat nu renunță la sufletul tau oricât ți-ai dori sa scapi tu de el.
Motivul e simplu,ce e al lui,nu vrea sa fie împărțit.
Acum na, vorbește și cu un duhovnic, cere o părere, eventual să îți dea o rugăciune puternica sa treci peste patimile astea.
Psalmii sunt eficienți, poți încerca să citești psaltirea și vezi ce iese!

| Edi0123 a răspuns (pentru Hyperion7):

Nu cred ca exista Satan asta

| Hyperion7 a răspuns (pentru Edi0123):

Ba exista,la fel cum există și Dumnezeu și nu o zic eu,ci cei ce au experimentat moartea clinică și și-au revenit după experiența asta.
Acum,vorba fie între noi,ispite sunt peste tot locul (pornografie,alcool,tutun,desfrânare etc), dar ne facem că nu-l vedem sau îl "normalizam" deși nu ar trebui.
Dar oricum, daca continui rugăciunea, cu timpul poate se limpezesc apele, nu știu.

| LisaJulie a răspuns:

Absolut nimic! Visele sunt doar vise și nu înseamnă nimic! Cum arata acest,, diavol"

| CLaludiu1234 a răspuns:

Nu esti posedat si stai linistit nu ai cum sa-l vezi pe Diavol, nici măcar în vis, fiindca Diavolul e ființă spirituala adică care nu se vede, ai văzut vreo creatura urata, și ai crezut ca e Diavolul, dar nu e linisteste-te

| Furnicarul a răspuns:

Inseamna ca ai avut un vis in care diavolul a aparut. Nimic mai mult, ca am avut si eu. Nu esti posedat, am visat si eu acum cativa ani si nu s-a dovedit ca as fi posedat.