| Dumitrescu_Amalia_1996 a întrebat:

Buna am o intrebare, daca eu sunt dintr-un oras si la un liceu am intrat cu media 7.05 [ la acel profil scria ultima medie cu care sa intrat find 6.94] un coleg pe care-l urasc a intrat tot la acel profil, cu media 4.60 dar in alt municipiu [in acel municipiu medica cu care se intrat era 4.si ceva].El se poate transfera la liceul meu se poate tot la acet profil, plus ca aici sa intrat cu medii peste 7 unii.

2 răspunsuri:
| CartofulFred a răspuns:

O sa incep cu doua sfaturi: 1) Cand incepi cu "am o intrebare" inseamna ca cel putin o propozitie ar trebui sa aiba semnul intrebarii. 2) Gramatica ta da cancer oamenilor, asa ca incearca sa o inbunatatesti. Considerand ca semnul intrebarii se afla la sfarsitul paragrafului, colegul tau se poate transfera in liceul in care esti tu doar daca mai sunt locuri libere si daca media lui este mai mare decat cea mai mica medie din liceu. Presupunand ca sunteti amandoi boboci, el nu se poate transfera anul acesta, dar daca in clasa a 9a el are media mai mare decat ultimul de la tine din liceu, se poate transfera de anul viitor.

| Dumitrescu_Amalia_1996 explică (pentru CartofulFred):

Ultimul de la mine are 6 si el are 4.40 laughing