| LeeMaya a întrebat:

Buna!
Am o mare problema cu increderea in mine. Pot spune ca sunt cea mai timida persoana ( la scoala, acasa ). Colegii nu vorbesc cu mine. Si plus ca nu stiu de ce, dar de fiecare data cand plec la scoala ma imbrac la fel, si parul il fac la fel, niciodata nu sunt diferita, deoarece parca nu as fi eu. (fata de singura cand pot face ce vreau ).
Ma puteti ajuta cum sa scap de timiditate si sa imi recapat increderea?
Dau fundita

Răspuns Câştigător
| FoundYouLover a răspuns:

Buna! De ce nu asulti melodii care sa te faca sa te simti mai puternica? Alta metoda: scrie pe o foaie toate defectele celor care rad de tine, ia-i pe fiecare, la rand si pe alta foaie toate calitatile tale.Alta metoda: de fiecare data cand ai de a face cu asemenea persoane imagineaza-ti-le pe ele in ipostaze stanjenitoare (in chiloti sau pe wc, de exemplu) si imagineaza-te pe tine imbracata ca o razboinica, cu armura si sabie, poti sa iti si faci o poza asa pe www.faceinhole.com. Intai cauti pe google poze cu razboinice, apoi iti copiezi una in calculator, dupa care intri pe site-ul ala, iti faci cont, e gratis, bagi poza din calculator pe site, decupezi fata razboinicei din poza si pui fata ta in loc.Si in plus gaseste-ti mai multe hobby-uri si incearca sa faci macar din cand in cand ceva care sa te scoata din zona de confort. Machiaza-te, fa-ti unghiile si aranjeaza-te mereu si cand nu ai chef sa-ti imaginezi ca esti o razboinica imagineaza-ti ca esti femeia fatala si ca toti barbatii intorc capul dupa tine innebuniti, chiar daca sunt la volan, ca se produc chiar accidente in trafic pentru ca soferii sunt mai preocupati sa se uite la tine decat la drum, ca ii naucesti cu frumusetea ta.

5 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Cauta o persoana cu care sa poti discuta orice, o persoana asemanatoare tie, vei vedea ca iti vei extinde "teritoruiul" treptat si vei scapa de aceasta timiditate, cel putin in grupul tau nu o vei mai simti.
Nimeni nu e mai presus de ceilalti, nu ai de ce sa te simti ciudata daca esti timida, fiecare persoana cu modul ei de a fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca nu mai fii atat de timida ambitioneazate si ai si tu putin curaj! tongue Ai grija ce faci tongue

| GYGYLATINO a răspuns:

si eu am aceasta problema dar trebuie sa incerci timiditatea vine de la emotiile si fiecare din noi aveam emotii tot timpul dar trebuie si te sfatuiesc sa ti faci emotia prieten in interior asa mi-a spus mie o psiholoaga si sincer a functionat dar inca mai emotii fara emotii nu poti trai clipele frumoase petrecute de cei dragi de prieteni si familie

Răspuns utilizator avertizat
| 21Ratio a răspuns:

Poti citi niste materiale psihologice pe acest subiect; te ajuta si iti schimba mentalitatea.