| Cariba1929202 a întrebat:

Buna, am o,, prietena " nu vreau sa o jignesc si de asta o pun intre ghilimele, eram bff cu ea si ne-am certat. Acum am o alta prietena mai buna dar aceasta fata sa o numim Anuta incearca sa se bage intre noi si se ia mereu de problemele personale ale prietenei mele si ne roaga de multe ori cu dulciuri dar niciodata nu acceptam deoarece imi e frica de ce ar fi putut pune acolo si am gasit ghiozdanul meu desfacut si era ea in clasa cu inca cateva fete. Ce sa fac? Deoarece ea vrea sa se planga la pshiholog ca nu o bagam in seama si ca nu stam cu ea. Cand eram cea mai buna prietena cu ea ma punea sa ma cert cu celelalte fete, mi-am dat seama ca nu e bine dar ma enerveaza des si la ore.Ce pot face? Ca o ignor si se duce la diriginta sa spuna.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Raven a răspuns:

Dragoste și prietenie cu de-a sila nu se poate. Atâta timp cât sunteți politicoase și n-o jigniți niciodată, n-o hărțuiți în niciun fel, nu cred că aveți motiv să vă îngrijorați, nimeni nu vă poate obliga să fiți prietene, simpatia ori antipatia nu apare/dispare la comandă. Mi se pare un pic exagerată chestia cu dulciurile, că nu le-o fi făcut singură și ce anume crezi că ar putea băga în ele?
Chiar dacă merge la dirigintă, puteți și voi să-i spuneți cum își bate joc de problemele prietenei tale, sunteți două, imposibil să nu vă creadă. E frumos să poți fi prieten cu toată lumea dar dacă nu e posibil, asta e, nu ai ce face, încerci să fii măcar politicos și-atât.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca o face simplu, spui dirigintei ce te face s-o ignori.

| Violleta2022 a răspuns:

Discutati cu psihologul, ca-l aveti pe gratis in scoala si va poate ajuta in situatii de acest fel.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să ne gândim de ce face toate acestea. Dacă le face, vă obligă să țineți cont de ea, să vă preocupați de ea, să fiți atenți la ea, dorește să fie remarcată cu orice preț, chiar prin răul pe care îl face și de care nu își dă seama. O asemenea persoană are ea nevoie de psiholog iar cu ca să vă pârască pe voi. Astfel findcă tu și colegele nu reușiți să rezolvați situația, să apelați la dirigintă și la psiholog ca să vadă ei ce este de făcut. Ei vor sta de vorbă probabil și cu părinții fetei. Dar în primul rând, voi colegele să nu gândiți despre ea că este o fată rea. Asta nu ajută la rezolvarea situației ci o complică.

| Andreeush a răspuns:

Și ce ar putea să îi spună dirigintei?
Că o ignori?
Fii serioasă, nu îți poate face nimic. Nimeni nu te poate obliga să fii prietenă cu cineva dacă tu nu vrei.
Fii politicoasă, nu o jigni și atât. Nu trebuie să îi dai prea mare importanță.