| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. Am paduchi de aproape un an si incerc sa scap de ei de mult timp. Nu reusesc. Cu solutii nu cu pieptan nu. Tatal meu stie ca am scapat pentru ca m-a amenintat ca ma tunde zero. Nu am mama sa ma ajute sa scap. Si nu am pe nimeni sa ma curete, am facut in asa fel incat sa nu mai dau la altii dar mi-e frica sa nu afle doctora la scoala. Si sunt foarte îngrijită...

Răspuns Câştigător
| createwithMaphie a răspuns:

Cumpara de la farmacie un sampon pentru paduchi
si eu am avut si cu el am scapat
strange bani daca nu vrei sa afle tatal tau si cumpara samponul care parca costa 40 de lei
acesta vine cu un pieptan
Iti pui samponul in cap si stai 10 min. apoi te speli cu samponul din cap nu cu altceva
Dupa asta te piepteni pe ascun cu pieptanul
pe mine m.au tuns pana la umar pentru ca asa este mai usor sa scapi de ei
stai linistita ca nu te va tunde la 0

4 răspunsuri:
| AlexCristi97 a răspuns:

Nu stiu exact cum functioneaza cu petrolul, aici ar trebui sa te documentezi tu mai bine, dar fii atenta ca iti poate arde parul si scalpul daca stai foarte mult cu el. Nu cred ca e recomandat sa stai cu el peste noapte, eventual asa 2-3 ore... nu stiu daca zic bine dar aveam o prietena care si-a ars parul si a facut super matreata de la petrol (si cred ca a stat toata noaptea cu el pe cap).

Pe net se recomanda solutiile deoarece nu exista riscul sa iti arda scalpul dar exista multe discutii pe subiectul asta deoarece paduchii ar dezvolta imunitate la solutii si tot petrolul e mai bun. Daca nu ai folosit inca, Paranix l-a ajutat pe un prieten sa scape si cica e cea mai buna solutie.

Foarte important! Ca sa scapi de paduchi, cand incepi tratamentul, schimba toate asternuturile de pat si pune-le la spalat la 90 de grade sa se distruga ouale. Ar fi bine sa iti schimbi si perna. Orice obiect care ar putea avea oua (pieptan de exemplu) sa fie spalate cu alcool, sapun si apa.

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Buna! Petrolul face minuni cand e vorba de paduchi. Trebuie sa incerci sa-ti pui petrol in fiecare seara, timp de minim doua saptamani. Acopera capul cu o punga de nailon si pune si un batic peste ea, ca sa nu cada, caci va trebui sa dormi asa noptile. In plus, petrolul ajuta f. mult la regenerarea parului si-ti va creste foarte repede.
Apoi ai neaparat nevoie de o femeie: mama, bunica, matusa, sora, ca sa te curete de ouale uscate, care se tin f. bine de firele de par. Nu stiu ce lungime a parului ai, dar cu cat este mai lung, cu atat munca e mai grea! Deci te-ar ajuta si tunsul, mai ales ca petrolul va sustine cresterea rapida a parului. Bafta multa!

| Irina_Irina_1995 a răspuns:

Trebuie sa te spei cu petrol pe cap ca daca il ti in cap toata noaptea vei face Rani!

| createwithMaphie a răspuns:

Hei
iti recomand samponul Paranix care este foarte bun
are instructiuni si un piaptan
daca nu vrei sa afle tatal tau, strange parca 40 de lei era si iti cumperi tu de la farmacir
stai linistita ca nu te va tunde la 0