| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am o problema cu calculatoru`Cateodata imi face un zgomot ciudat.Parka tiuie, oricum ce se intampla?`
Ms :d

Răspuns Câştigător
| Cidul a răspuns:

Salut!
In majoritatea cazurilor zgomotul din pc vine de la cooler (ventilator). Ele trebuiesc periodic suflate de praf si unse cu ulei special.
In cazul tiuitului e putin mai complicat si pot fi mai multe cauze. Una din ele e sursa. Daca programele sau aplicatiile pe care le folosesti consuma multe resurse sursa se suprasolicita. Alta cauza e procesorul. De fapt siliconul care trebuie pus intre procesor si radiatorul coolerlului. La fel, cand folosesti aplicatii care solicita prea tare procesorul acesta se incinge si emite sunete.