| anonim_4396 a întrebat:

am o problema cu matecrying nu inteleg functiilecryingcrying( imi poate explica cineva mai bine?big grin

11 răspunsuri:
| yuli10 a răspuns:

Ce anume nu intelegi?

o functie are un domeniu si un codomeniu; oricarui element din domeniu ii corespunde un element din codomeniu dupa o anumita ecuatie.

de ex f:R->R f(x)=xpatrat+6x+5
in cazul asta orice radacina reala a lui x apartine functiei, pentru ca ea este definita pe multimea numerelor reale.
x1 = (-b + radical din b patrat - 4ac) / 2a = (-6 + 4) / 2 = -1
x2 = (-b - radical din b patrat - 4ac) / 2a = (-6 - 4) / 2 = -5
deci x1 si x2 apartin functiei f.

daca functia era definita f:R->(0, 100), x1 si x2 nu apartin functiei f pentru ca nu sunt incluse in intervalul (0, 100).

| yuli10 a răspuns:

Daca imi spui ce nelamuriri ai mai concret as putea sa te mai ajut happy

| Яùxsi a răspuns:

Nici eu nu le stiu. habar n`am ce sunt alea. Si eu sunt tot a 8-a si am lipsit la lectia asta.

| thealc a răspuns:

Crezi ca le intelege cineva

| TeoIonela a răspuns:

Imi plac functiile, abia astept sa dam test din ele, cred ca-i singura lectie care-mi place si mie, cu ce te pot ajuta? Inainte de toate, invata formulele si incerca sa le intelegi...happy

| fetitza a răspuns:

Bleah, nici eu nu inteleg nimic din matematicaa asta de a 8a...laughing crd ca trebuie sa ma duc la meditatie pana in testarile acelea, fa sh uh la fel. pup

| insomnia a răspuns:

Nici eu nu prea le inteleg. sunt tot a8a big grin

| DianaAndreea90 a răspuns:

Aolo si eu am o problema cu functiile sunt a 9a si am facut functia de gradul 1 dar nu o inteleg

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt a 8a:d

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Invata formulele

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o tampenie matematica!