| MyMindRules a întrebat:

Nu inteleg functiile la mate', ceva care sa ma ajute? puppy dog eyes
Funda!

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Functiile sunt ca si ecuatiile, doar cu diferenta ca intr-o ecuatie necunoscuta se determina precis, pe cand in functie necunoscuta depinde de o variabila (alta necunoscuta).
Ecuatie: ax+b=c, x=(c-b)/a
Functie: ay+bx=c, y=(c-bx)/a
Functiile au multe aplicatii in fizica, de exemplu, folosind o functie se poate determina ce viteza are un corp ce aluneca pe un plan inclinat, intr-un punct dat. El porneste din punctul A cu viteza 0, si accelereaza (acceleratia este egala cu componenta tangentiala a acceleratiei gravitationale) si ajunge in punctul B cu viteza x. Viteza x se poate determina in functie de distanta a dintre A si B.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă sp refaci exerciţiile făcute în clasă să vezi ce și cum și poate așa o să înțelegi sau spune`i profesorului/profesoarei că nu ai înţeles şi îţi va explica mai bine!winking