| εʟεпα a întrebat:

am o problema la matematica si nu stiu s-o fac sunt pe clasa a 4 a si daca nu o fac ma bate tati...help.

De cate ori este mai mic cel mai mare numar scris cu o cifra de cat cel mai mic numar scris cu trei cifre impare distincte?

Răspuns Câştigător
| roxana94 a răspuns:

Cel mai mic nr de o cifra este 9 iar cel mai mic nr de 3 cifre impare distincte este 135. Numarul 9 este de 15 ori mai mic decat 135. (135:9=9).Fundita?

5 răspunsuri:
| Papusik a răspuns:

Cel mai mic numar de trei cifre cu cifre impare distincte este 135.
Cel mai mare numar scris cu o cifra este 9.
Ca sa vedem de cate ori este mai mare facem operatia de impartire
135:9 =15
Deci raspunsul este : Cel Mai mare numar natural de o cifra este de 15 ori mai mic decat cel mai mic numar natural impar cu cifre distincte.
love struck sper ca te-am ajutat

| εʟεпα explică:

Heii!

Viviana- in primul rand nu ai fost atenta la cerinta.Ai scris 102 [dar trebuie numere impare]

Roxana-a fost bine dar impartirea ai gresit-o.[pentru. ca 135:9=15 nu cu 9]winking

Tiam dat vott~!

| viviana_1892 a răspuns:

Ai numarul cel mai mare scris cu 3 cifre istincte este 102. cel mai mare scris cu 1 cifra este 9. asa ca imparte nr 102 la 9 si vezi de cate ori este mai mic.asta e varianta mea...aca are altcineva una mai buna...asta e.

| viviana_1892 a răspuns:

Imi cer scuze...nu prea am fost atenta bine la cerinta.

| roxana94 a răspuns:

Elena am scris gresit, ai dreptate, din neatentie deoarece inainte am scris ca este de 15 ori mai mic.