| AnGeL a întrebat:

Am o problema pai sa incep: pana la varsta de 3 ani am fost mai grasuta iar dupa aceasta vasrta am inceput sa slabesc
cu timpul m-am inaltat acum am 1, 67 si am 41 de kg
unii spun ca e bine asa cum sunt iar altii spun ca ar trebui sa mai iau in greutate
am incercat tot felul de pastile, vitamine dar nici un rezultat
mi-am facut de mai multe ori analize si sunt perfect sanatoasa
nu stiu ce as mai putea face sa imi creasca pofta de mancare
pls help me

Răspuns Câştigător
| MititiCa a răspuns:

Buna,
Uite ce te sfatuiesc eu : tu cum te simti acum? adica iti place cum arati, sau vrei sa te ingrasi doar pentru ca asa iti spune cineva? Daca tu te simti bine in pielea ta, lasa-i pe alti sa spuna ce vorbig grin.
si legat de suplimentele pe care vrei tu sa le iei, nu stiu ce sa zic, dar am avut un prieten care era slab, da foarte slab. a luat o gramada de vitamine si nu stiu ce medicamente, si s`a ingrasat:O. si acum nu mai poate sa slabeascabig grin.
asa ca tu decizi, sper ca te-am ajutat:*

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cati ani ai? Daca ai pana in 19 esti in dezvoltare si nu iti mai fa probleme te vei mai ingrasa daca ai de la 19 in sus ar fi bine sa mergi la un nutritionist. Altele ar vea sa aiba 41 de kg si nu pot asa ca nu vad de ce iti faci atatea probleme. Funda?

| noktambul a răspuns:

Nu ti-ai precizat varsta! Esti in plin proces de crestere si organismul tau este ocupat acum in primul rand cu dezvoltarea sistemului osos. De aceea disproportia dintre inaltime si greutate. Pe masura ce cresterea in inaltime nu va mai fi asa accelerata, o sa incepi sa iei si in greutate. Ai rabdare! Daca analizele ti-au iesit bune, nu te mai prostii cu vitamine si cu pastile pentru pofta de mancare. Fa miscare in fiecare zi si organismul iti va cere mancare in plus. Manaca fara retinere din toate (cu un plus pentru fructe si legume proaspete). Evita prajelile, mancarea prea grasa, mezelurile de magazin si conservele. Hidrateaza-te corespunzator. Iti doresc sanatate maxima!

| AnGeL explică:

Am 14 ani