| andreiw132 a întrebat:

community. Am si eu o problema daca ma puteti ajuta cu un raspuns exact si serios, m-ar ajuta foarte mult!

Deci la vreo 2 ani mama a realizat ca sunt prea slab si a inceput sa imi dea niste pastile pentru ingrasare/vitamine etc. a vazut ca nu a dat nici un rezultat a continuat sa imi dea in fiecare zi.

De la varsta de 8-9 ani am inceput sa ma ingras din ce in ce mai mult... mereu am fost cel mai mare in kilograme, chiar daca nu se vedea.

La varsta de 10 ani au inceput sa imi apara si vergeturi, dar nu le-am bagat in seama pentru ca erau mici si nu le putea vedea nimeni. Pe parcursul lunilor au inceput sa imi creasca din ce mai multe pe solduri si burta si acum la 14 ani mi-au aparut si in zona umerilor si nu imi place deloc, arat foarte urat... dar nu stiu ce sa fac, orice fac nu pot slabi un kg, creste din an in an.

Vreau sa incep un regim, usor. Sa nu mai mananc orice tip de gustari, la 6/8 seara sa mananc ceva usor (covrigei/un senvis) si sa mananc fructe, legume etc si mancare gatita, chiar daca nu ma duc la fast fooduri.

Ma puteti ajuta va rog eu frumos ce pot face? Sa ma duc la un doctor, nutritionist sau ce ar trebui sa fac? Imi este frica pentru sanatatea mea. Mama spune de la dulciuri, dar eu sunt sigur ca e din cauza vitaminelor.

Imi puteti spune va rog cele mai bune lucruri pe care le pot face sa slabesc? Vreau doar sa fiu un copil normal. (daca ma puteti ajuta cu un regim, ar fi bine. Nu stiu sigur cat de inalt sunt 1, 80-90 si 90 kg)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu inteleg de ce parintii se crizeaza asa cand copilul e slab, dar cand e gras nu fac nimic. Am si eu frate mai slabut, dar are forta, si o sora obeza. Parintii zic ca il duc pe fratele meu la spital ca e mai slab, dar surorii mele nu ii zic nimic. E mult mai grava obezitatea, ca poti sa ai cu 20-30-50 de kg in plus, in schimb daca esti prea slab maxim sa ai cu 20kg prea putin. Am citit si am vazut ca ti s-a zis sa mergi la nutritionist. Ei bine parerea mea e ca asta ar fi doar o bariera financiara si mai bine e sa te apuci de acum, fara. Cunosc persoane care au fost la nutritionist si dietele sunt din alimente mai scumpe, si desi nu zic ca nu functioneaza, trebuie si sa iti permiti ca sa te tii de ea, plus ca mai platesti si nutritionistul. Daca studiezi iti poti face foarte usor o dieta, cauta pe YouTube "Slabit Andu Preda" si daca stii engleza "Greg Doucette". Invata bine de acolo si sigur poti sa slabesti. Tu inca nu esti foarte rau, ai probabil vreo 15-20kg in plus...te-ai trezit devreme. Recomand sa faci si sport, orice numai sa iti placa: sala, fotbal, basket, inot, alergat, calisthenics...orice..acasa sau la un club, nu conteaza. Oricum, dieta e principala cand e vorba de slabit, ca slabitul inseamna deficit caloric nu transpiratie. Dar daca faci sport o sa iti creasca si masa musculara, ceea ce iti creste metabolismul, iti imbunatateste aspectul si te motiveaza sa continui, fiindca la majoritatea sporturilor va fi un avantaj o greutate mai mica-normala. Succes!

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dulciurile oricum nu sunt sănătoase.
Sfatul meu este să te duci la sală și să tragi de fiare, bineînțeles, după un program adecvat, după sfatul unui instructor. Așa prinzi doi iepuri dintr-o dată: scapi de kilogramele in plus, și îți formezi și musculatura mai frumos.
Te duci și singur dacă nu ai cu cine, și stai de vorbă cu instructorul.

| alina2k18 a răspuns:

Nu vitaminele te-au ingrasat ci pofta de mancare pe care ai avut-o, deci ai inceput sa balotezi binewinking
''la 6/8 seara sa mananc ceva usor (covrigei/un senvis)''
Covrigeii sunt o gustare hipercalorica, nu ai nevoie de carbohidrati de genul seara, la ce iti mai trebuie energie?
Incearca un iaurt slab, legume trase la tigaie fara ulei, de preferat nu cartofi fireste, o salata mare, sa umpli stomacelul cu calorii putinewinking ca sa nu fii prin bucatarie la 11 noapteawinking
Tinand cont ca esti inca in crestere nu e o idee rea sa apelezi la un medic, eventual sa te apuci de un sport ca sa te dezvolti frumos cat inca mai ai timpwinking ca dupa 18-19 ani daca stai tot grasun o sa te lupti toata viata cu kg in plus si aspectul asta neplacut...
Din pacate am si eu o cunostinta -> o mamica inconstienta care tot asa ii dadu copilului pe la 3 anisori niste picaturi pentru pofta de mancare... tot plin de vergeturi e, tot grasut e si dupa ce a slabit ceva kg si cred ca are si masa musculara f mica, are un aspect asa moale, nu stiu, ciudat.

| Sophieka a răspuns:

Buna

In primul rand mama ta este o inconstienta si te rog frumos sa nu mai iei absolut nicio pastila!
Este exact povestea unui cunoscut care avea o constitutie slaba, iar mama lui i-a dat cu forta pastile fara analize, fara prescriptia unui nutritionist, fara nicio consiliere.
Anii au trecut, el mananca foarte putin dar curand v-a exploda... A ajuns sa fie obez, a ajuns la maturitate la peste 150 de kilograme. Este efectiv obez si abia mai se tine pe picioare, abia incape pe o usa...Nu poate lucra niciunde si de la an la an se ingrasa si mai mult.

Incepe prin a face sport obligatoriu, a inlatura orice pastile, dulciurile, zaharul, sucurile gazoase, energizantele si neaparat trebuie sa cautati un nutritionist in adevaratul sens al cuvantului si fara rusine...sa povesteasca mama ce a facut cu tine!
Nu aveti bani? Va rog sa strangeti...Dar sa nu mai asteptati.

Obligatoriu sa nu mai consumi cele mentionate si sa faci sport zilnic...Chiar daca iti e greu sau nu iti displace. Te trezesti cu sfintenie dimineata si inainte de scoala cu o jumatate de ora macar si te pui sa faci sport in casa, ar fi bine daca ai merge si la alergat, macar seara.

Ai grija de tine si nu mai astepta! Te astept cu vesti!

| Digikey a răspuns:

Iti mai da si acum vitamine?

| andreiw132 explică (pentru Digikey):

Nu, nu mi-a mai dat dupa ce am avut vreo 5-6 ani.