| Mendard81 a întrebat:

Am 14, 1.65 si am 60kg. De felul meu am fost mai grasuta si nu prea ma interesa cum arat. Da stiti cum e, cand esti adoloscent toate problemele astea iti apar dintr-o data.
Ca sa spun asa sunt cam obsedata de mancare, mereu trebuie sa rontai, sa mananc ceva mai ales dulce si nu ma pot abitine. Mereu spun ca de maine ma apuc de cura si a doua zi spun iar asa. Imi doresc foarte mult sa slabesc da parca nu stiu de unde sa incep. Nu stiu cum si ce trebuie sa mananc si ce exercitii ar trebui sa fac..infine.
As avea nevoie daca ati avut rabdarea sa cititi. niste sfaturi cu care sa ma pot motiva mai bine, niste diete de exemplu ce as putea manca la micul dejun(dar ceva simplu), si niste exercitii eficiente pentru abdomen si coapse.
Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| frum a răspuns:

Incearca sa mananci cat mai putin, asta e primul lucru cu care sa incepi. Nu mai i=rontai toate chestiile in timpul zilei, asta vine si de la plictiseala, obisnuita.Renunta la asta, primele saptamani e mai greu apoi o sa vezi ca nu iti mai trebuie. 2:Eu am inceput de ceva timp sa beau apa cu lamaie, in fiecare pahar de apa baut in timpul zilei imi storc zeama de la lamaie, chiar daca pare acra ai sa vezi ca o sa ajungi sa iti cumperi lamai mereu cand intri in magazin pentru ca te obisnuiesti asa.Eu de la apa cu lamaie am slabit cam 4 kg in vreo 3 saptamani. 3: Nu manca dupa ora 18. Daca locuiesti cu parintii tai si te indeamna sa iei cina si nu sunt de acord sa nu o servesti, nu ii refuza dar incearca sa mananci cat mai putin. Sa stii ca e adevarat ca ce mananci seara se pune pe tine deoarece nu mai faci efort dupa aceea. In privinta sportului,nu te pot sfatui,am incercat sa merg la sala,dar nu m-am putut tine deoarece nu am vazut rezultate si nici nu imi placea, alergatul de asemenea nu ma incanta. Dar te rog, nu te descuraja, alimentatia este principala, nu se vad efecte rapid dar cu timpul se simt. Invata sa nu mai mananci mult, mai citeste caloriile cand bagi ceva in gura, vezi pe o inghetata ca are 100 si ceva de calorii, o felie de paine la fel...calculeaza cat poti sa nu depasesti 2000. Iti dau un sfat sincer, si din inima, esti tanara, ai grija d greutatea ta din timp. Eu am 25 ani si am fost parasita recent de iubit dupa o relatie de 3 ani pentru ca ma vede grasa, si am 1.72 si 63 kg. Poate nu va fi situatia ta,adica sigur,dar ai grija de greutatea ta astfel incat sa te smiti bine in pielea ta. Mananca mai putin, mergi pe jos, mananca sanatos, daca ti pofta de o saorma gandeste-te ca ce ii in ea se va pune pe tine, si poate asa te motivezi sa o refuzi.Mai bine bea apa cand ti pofta de rontaint prostii.Asculta sfatul meu, ai grija si ia atitudine, pana ajungi la o greutate normala nu foarte slaba ci atat cat sa te vezi tu frumoasa in oglinda. Bafta draga mea!

| Mendard81 explică (pentru frum):

Multumesc mult, m-a ajutat raspunsul tau dar mai am o singura intrebare, si eu mi-am mai facut apa cu lamaie da spre exemplu cam cata zeama de lamaie sa pun intr-o sticla de 1, 5l?

| frum a răspuns (pentru Mendard81):

Pai eu imi storceam cam 5 lamai dinalea mici, daca is mari vreo 3, stoarcele toate odata si da zeama asa si prin sita sa nu aiba pulpa ca o sa ti se para scarbos, doar sucul pur, si pune intr-un pahar tot ce ai stors. Acuma nu stiu exact, prima data trebuie sa incerci sa vezi cat de acru suporti, daca vrei sa amesteci toata odata, prima data pune jumatate din ce ai stors in apa de 1.5 l, scutura si gusta, daca vezi ca suporti mai mult pune si cealalta jumatate de suc in apa aceea si gata. daca ti se pare prea acru o sa bei a doua zi ce u ai reusit, ca daca pui la frigider nu se strica. cantitatea asta de lamai parerea mea maxim doua saptamani sa nu te strice apoi la stomac, si dupa ce trec doua saptamani sa bei cam o lamaie pe zi daca mai simti nevoia.