| Rebidulce123 a întrebat:

Am o problema. Pe la sfârșitul verii trecute, niste foste colege, care s-au mutat în Germania la sfârșitul clasei a 4 a, au venit in vizita. Eu ma inteleg bine cu ele, dar ele sunt usor rele, chiar daca ele nu isi dau seama de asta. Si s-a intamplat asa : am iesit într-o zi cu ele într-un parc de la noi din sat si ele pur si simplu au chemat un băiat de pe strada pe care il cunoșteau. Eu personal nu il stiam pe acel băiat, il mai văzusem prin sat, dar pentru că nu venea la noi la scoala nu il cunoșteam. Si a fost foarte de treaba băiatul, ne-am distrat toti, a fost super (asta a fost prima zi cand l-am cunoscut ), am fost chiar și la un meci de fotbal toti împreună și băiatul acela m-a întrebat dacă am Instagram, Facebook sau twitter sau etc, si i-am dat contul meu de Instagram. După ce am ajuns acasă, pe la ora 9 seara, acel băiat mi-a scris: ce faci? Eu i-am raspuns pentru că era un băiat de treaba, destul de drăguț, dar nu imi placea de el. Si băiatul mi-a scris exact asa : hei, vreau sa stii ca te plac mult. Vrei sa fii iubita mea? Eu cand am citit mesajul eram foarte, foarte uimită și puțin neliniștită pentu că eu nu am avut niciodată o relație, nu am avut nici primul sărut in comparatie cu colegele mele de clasa, care aproape toate au avut cel puțin o relatie. Eu nu pot sa spun ca sunt împotriva relațiilor la această varsta, dar nici nu pot sa spun ca sunt pentru ele. Si i-am spus băiatului cam asa : pai nu stiu, uite cum facem, o sa mă mai gândesc si iti voi spune maine, e bine asa? Inițial am vrut sa il refuz, pentru ca chiar nu imi doream asta, dar dupa ce i-am spus asta, am întrebat-o pe una dintre acele fete ce inseamna asta si de e nu mi-a spus că lui îi place de mine ( pentru că ea vorbise cu el inainte si știa că lui îi place de mine si ca a vrut sa ma întrebe dacă vreau să fiu iubita lui), acum sincer nu imi amintesc cu exactitate ce a spus acea fata, dar cred ca a spus ceva de genul: pai l-am lăsat pe el sa iti spuna. Iar dupa acea colega a spus : haide fii cu el împreună ca ii băiat bun si te place si tot felul de chestii. Iar eu m-am gandit ca ar fi ceva nou, ceva sa vad cum este "sa fii într-o relație " ( pun " pentru ca eu nu cred ca ce spun niste copii de 12 ani, ca cică ei au iubita si iubiți adevărați, sa fim seriosi, la 12 ani nu stii ce este iubirea, bine poate sa iti placa de cineva si acel cineva sa te placa inapoi si asta pentru unii poate sa însemne ca sunteti impreuna, deși mie nu mi se pare corect ). Asa, si sub coordonarea bunei dar usor malefica mea prietena, i-am spus băiatului: da suntem; atat i-am spus, nimic mai mult. Si el doar a trimis emoticoane de inimi si de-astea. Eu tot eram ingandurata si nelinistita, dar cumva si uimită si curioasă sa vad cum este. Următoarea zi, am iesit tot cu el si cu ceva doua fete, dar eu cu el nici nu vorbeam, nici nu ne uitam unul la altul, mai mult cele două fete voiau să ne apropiem unul de altul, de exemplu sa zicem ca eu stătea pe banca lângă una din fete si ea se ducea si ii face loc acelui băiat. Si am uitat sa va spun ca in prima zi, inainte sa vorbesc cu el prin mesaje, am facut o poza pe snapchat si i-am trimis-o lui, iar el, a doua zi după ce vorbisem cu el, a pus poza le Facebook ( eu nu aveam Facebook atunci asa ca am aflat ca a pus poza aceea dupa vreo 2-3 zile ). In fine, a mai trecut o zi si am iesit din nou afara, dar de data asta doua cu cele două fete și cu un băiat de la mine din clasa, băiatul de la mine din clasa știa că eu nu am mai avut o relatie pana atunci si tot facea mișto de mine, iar chestia asta m-a deranjat foarte tare, mai ales ca nu puteam sa spun că nu sunt împreună cu cineva, având în vedere faptul că i-am raspuns pozitiv băiatului acela cand m-a întrebat dacă vreau să fiu iubita lui, dar totusi pentru mine nu asta insemna o relatie, raspunsul meu pentru acel băiat a fost dat sub îndrumarea uneia dintre acele fete și nu era foarte corect spus că sunt cu cineva, mai mult era o situație rușinoasă pentru mine si pentru băiatul acela pentru că nu a fost inițiativa mea. In fine, pana in ziua acea cand ieșisem cu cele două fete și colegul meu de clasa, pe care, nu il prea place si nici el pe mine ( desi eu nu ma luam de el niciodată, doar el de mine, si de aceea a profitat de ocazie si a ras de mine), pana in ziua acea aproape tot satul știa si spunea că sunt cu băiatul acela. Toti copiii si nu stiu daca si adulții. Pana cand într-o zi, ziua aceea a fost salvarea mea, ca băiatul acela a spus sa ne despărțim și i-am spus că sunt de acord, ca hai sa rămânem prieteni si etc, dar l-am rugat sa nu spuna la oameni ca a fost cu mine ( pentru că nu asta insemna o relatie pentru mine, deși stiu ca i-am spus că da suntem asa împreună, dar eu nici nu ma vedeam cu el nici nu vorbeam cu el sau ceva) dar băiatul nu mi-a mai raspuns, nici seen nu mi-a dat, adica nu văzuse mesajele. Asa si intr-o zi, când mergeam la repetitii (sunt într-o trupă cu băiatul pe care nu il plac, cu inca un băiat care este foarte amuzant si destept si il respect mult desi eu nu prea ma respectă pe mine si cu fostul meu învățător care imi este ca un tata) băiatul acela pe care nu il plac a vrut sa "imi distrugă imaginea "în fața învățătorului meu care si el spune că sunt ca o fiică pentru el si sa ii spuna ca am fost cu băiatul acela, by the way, băiatul acela era de treaba dar fuma si era într-un anturaj nu tocmai pe gustul meu (dar asta nu am stiu decat pana cand " s-a despărțit de mine " si am cauta cate ceva despre el, sa vad cu cine sta, ce face ). Asa si eu am spus că nu eram in nicio relatie adevarat cu acel băiat, ca ieșeam cu el doar cand mai erau si alti copii si ca nu am cum sa am o relatie adevarata la 12 ani. Iar domnul învățător m-a crezut pe mine, iar cel care nu ma place era foarte supărat că de ce ma crede pe mine si nu pe el, deși cumva avea si el dreptate, dar și asa deja făcea mișto de mine jumate de sat asa ca nu voiam ca si învățătorul meu sa fie dezamăgit de mine. Si deja începuse scoala si toti stiau de mine si de acel băiat ca a fost cu mine sau ca nu a fost sau orice a fost chestia aia Adică " relatia noastra ", sa se faca mișto de mine era la ordinea zilei, pana cand o altă colega din clasa a fost cu acel băiat, cu care am fost si eu într-un fel sau altul. Pana si in ziua de azi colegii mei de trupa si de clasa inca mai fac câteodată mișto, de exemplu chiar ieri eram la repetitii iar băiatul acela pe care nu il plac a adus vorba de el, se prefacea ca nu ii stie numele asa ca i-am spus eu numele, si cică la el ca eu stiu ca am fost cu el si de-astea, iar colegul celalalt de trupa, a început si el sa faca mișto sa spuna ca am fost cu ala, ca am fumat cu acel băiat( desi nu am fumat nici nu am incercat sa fumez in viata mea ) și etc...
Intrebarea mea este, ce pot sa fac cand cineva incepe sa faca mișto de mine? Ce sa le spun? Cum sa le raspund? Ceva inteligent imi puteti spune? Va rog! Am nevoie de un sfat! Am suferit mult din cauza acestei situații, si inca o mai fac! Va rog.

7 răspunsuri:
| Rebidulce123 explică:

Deci persoanele sunt : Eu
Cele două fete din Germania
Băiatul " cu care am fost "
Din trupă: Băiatul care nu ma place si care era foarte rau cu mine
Celălalt coleg de trupa
Si domnul învățător
Mentionez ca cel cu care am fost nu este acelaș cu cel care nu ma place, sunt persoane diferite. Sper sa înțelegeți ce am scris mai sus

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Fata dar cat ai scris acilea laughing
cand cineva se mai ia de tine spune-i ca nu ai fost in nici o relatie cu respectivul, fara sa te crizezi, calm. Realtiile sunt mult mai lungi, nu 2-3 zile. Si incearca sa nu mai bagi in seama tot ce spun ceilalti pentru ca de aia se si iau de tine, pentru ca vad ca iti pasa.
Pe viitor can un baiat iti spune sa fi cu el refuza-l daca nu iti place de el. Acum presupun ca ai 13 ani, la varsta ta copii fac altceva, nu au iubiti, asa ca nu e capat de lume ca nu ai avut primul sarut sau ce ai mai scris tu pe acolo happy

| wolfves a răspuns:

Incearca sa nu ii bagi in seama, tot trebuie sa uite ei candva. Dar altadata, nu mai face nimic din ce nu vrei chiar daca toti au facut chestia aia. Sunt unii la liceu care nu au avut relatii pana acum, dar nu ii pasa nimanui. Ce ati avut voi nu a fost relatia, adica nici macar nu ati iesit doar voi si nu prea vorbeati. Nu stiu sincer de ce te-a intrebat, poate nici el nu avusese si a vrut sa incerce sau doar a vrut sa isi bata joc. Data viitoare, fii cu cineva cu care chiar vrei sa fii. Si incearca sa nu ii asculti pe ceilalti, stai cu cei care iti sunt prieteni si nu ii asculta pe restul. Oamenii sunt rai si mereu vor gasi moduri sa isi bata joc.

| Rebidulce123 explică (pentru PrintesaGumitaa):

Da sunt de acord cu tine, la vărsa mea nu imi trebuie iubit, trebuie sa ma bucur de copilărie, de dragoste am timp. Nici mie nu îmi pasă ca nu am avut primul sărut, am dat un exemplu ca sa va dati seama cam cum sunt eu cu băieții. Primul sărut v.a veni cu timpul, si cand o sa fiu mai mare.

| Rebidulce123 explică (pentru wolfves):

Multumesc mult de raspuns. laughing)

| Derkhan a răspuns:

Poti sa spui ca n-ai fost cu el ca o are mica.

| Rebidulce123 explică (pentru Derkhan):

Da, mersi de idee. laughing))))