| Lina1704 a întrebat:

Buna!
Am o problemă. Sunt a10a,eu pana acum nu am învățat engleza deloc.Am început să învăț engleză acum 1 an,dar nu reusesc sa o învăț. Și m-am săturat cum toți se iau de mine ca nu știu engleză efectiv nu mai pot, plâng in fiecare seara. Și acum ma consider proasta și ma simt inutilă.
Ce sfaturi puteți să îmi dați?

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Încă o poți învăța happy și asta nu pentru că ai tăi colegi tăi râd de tine, ci pentru că o să ai nevoie de ea.
Cred că dacă nu ai putut să o înveți singură, cea mai bună soluție e să o înveți cu cineva, un profesor de engleză, el ar putea probabil să te ajute cel mai bine. Schimbă-ți limba la telefon în engleză și încearcă să te uiți la desene animate în engleză.
Sunt multe canale pe Youtube pentru a învăța engleza pornind de la un nivel de începător Rita Engleză, English with Lucy.
Ca aplicații ai Duolingo, Busuu, Memorise
Folosește aplicațiii ca hello talk, tandem pentru a vorbi cu nativii ( sau cu alte persoane care știu engleză) Ai fi surprinsă câte persoane pe acolo învață româna.
Stabilește-ți un anumit interval oral în care să te ocupi de engleză, nu o lăsa o dată la nu știu cât timp. Înconjoară-te de surse în engleză. Încearcă să vorbești cu prietenii tăi în engleză. Pe Z library găsești manuale pdf gratis.
Eu în a 9-a eram varză la engleză, profesoara din 5-8 nefăcând aproape nimic și totuși am învățat-o așa că sigur poți să o înveți.
https://test-english.com/grammar-points/
https://fantastic-english.md ( chiar ieftin )

2 răspunsuri:
| aimullah123 a răspuns:

Mergi la meditatii. Asta inseamna ca trebuie sa iti explice cineva exact ceea ce nu intelegi tu big grin

| MPersephone a răspuns:

Engleza e o limba atat de accesibila in zilele de azi. Muzica buna, filmele interesante sunt in engleza. Multa informatie gasesti in engleza. Eu vorbesc engleza de cabd ma stiu, dar sa fiu sincera, mai bine am invatat-o din filme decat de la scoala. Adica gramatica am invatat-o la scoala, dar anumite expresii, exprimarea am prins-o din seriale. Si incercam sa vorbesc cu mine in engleza cat mai mult. Cred ca cel mai bun lucru ar fi sa te "inconjori" de limba asta si o vei prinde cat de cat.